Česko jako videohra: Praha a další tuzemská místa lákají kromě filmařů čím dál víc i herní vývojáře
Že se v Česku může odehrávat hollywoodský film, na to už jsme si zvykli. Praha a další místa ale zajímají i herní vývojáře, kteří tuzemské lokace virtuálně posouvají v čase i nejrůznějších žánrech. Jak to vypadá, když do povědomých kulis vstupuje hratelnost?
Když na podzim 2021 v rámci 11. ročníku cen Česká hra roku veřejnost hlasovala o tuzemské hře dekády, dostala se na medailové pozice velmi různorodá trojice. Uspěly rytmická hra pro virtuální realitu Beat Saber, druhý díl gangsterské série Mafia a historická hra na hrdiny Kingdom Come: Deliverance, zasazená do českých zemí 15. století. Právě (před)husitský středověk od Warhorse Studios, na který aktuálně navazuje pokračování, se stal vítězem ankety.
U hráčů rezonovalo realistické uchopení žánru, bez fantasy prvků, jako jsou kouzla nebo rozličná monstra, a nepochybně také neokoukané prostředí a reálie. Totiž ty české. Zatímco první díl se odehrával v oblastech okolo Ratají nad Sázavou, Sázavy či Stříbrné Skalice, dvojka láká na Kutnou Horu nebo hrad Trosky a přírodu Českého ráje.
„Česko je na relativně malé ploše velmi rozmanité, což je pro tvorbu openworld hry veliké plus,“ říká Viktor Höschl, art director Warhorse Studios. „Geomorfologicky je česká krajina nesmírně zajímavá a najdete zde různé biomy, od hustých lesů přes hory nebo rybniční Třeboňsko až po specifickou jižní Moravu.“
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!