nahoru

Hosté a hvězdy letošního filmového festivalu v Karlových Varech

Jakub Smutný20. dubna 2018 • 08:56
Režisér Richard Linklater
Režisér Richard Linklater
• foto: 
ČTK/APInvision/Jordan Strauss

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se každý rok snaží zajistit účast slavných zahraničních jmen showbyznysu. Známé tváře zkrátka přitáhnou pozornost víc než sebelepší program. Zároveň účast hollywoodských herců znamená prestiž. Tvůrcům se navíc ve Varech dle jejich vlastních slov líbí, což pomáhá budovat dobrý obraz festivalu i v zahraničí. Kdo přijede letos?

Karlovarskou filmovou přehlídku v každém ročníku navštíví stovky filmových tvůrců (dle oficiálních statistik 52. ročníku jich loni přijelo 398). Většinu filmů zařazených do programu totiž doprovází tvůrčí delegace. Někdy je to jeden člověk, jindy na pódium před projekcí nastoupí i více než deset lidí. Natrefit v ulicích a barech lázeňského města na někoho „známého“ není vůbec obtížné.

Mediální zájem se logicky soustředí na pár nejslavnějších hostů. Přítomnost celého štábu nezávislého dramatu z Kazachstánu příliš vášní v českých domácnostech nevzbudí, ale představa například Mela Gibsona procházejícího se po karlovarské kolonádě, to je něco jiného.

Organizátorům festivalu je někdy vytýkáno, že aktuálně úplně nejzářivější hvězdy se do Varů dostávat příliš nedaří a že místo nich přijíždějí spíše herci, kteří mají to nejlepší za sebou. Souhlasit se dá napůl. Třeba zmíněný Mel Gibson (ročník 2014) nebo John Travolta (ročník 2013) a Richard Gere (2015) prožívali vrchol kariéry spíše v devadesátých letech. Na druhou stranu loni se festivalu podařil pěkný úlovek v podobě čerstvě hereckým Oscarem oceněného Caseyho Afflecka či Jeremyho Rennera, který se objevuje v komiksových Marvelovkách a loni zaujal na festivalu promítaným thrillerem Wind River.

Kdo bude kráčet po červeném koberci před hotelem Thermal v roce letošním, to je zatím ve hvězdách. Festivaloví hosté bývají oznamováni postupně. Seznam potvrzených hvězd zde pro vás budeme aktualizovat.

A kdo z hostů již potvrdil účast na letošním festivalu?

Richard Linklater

Prvním ohlášeným hostem 53. ročníku MFF KV je jeden z čelních režisérů americké nezávislé scény Richard Linklater. Do srdcí fanoušků se tento autor zapsal především romantickou trilogií Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí. Režíroval ale například i mainstreamovou komedii Škola Ro(c)ku se známým komikem Jackem Blackem v hlavní roli. Před několika lety pak byl na karlovarském festivalu s velkým úspěchem promítán jeho snímek Chlapectví. Linklater letos do Varů přijede díky speciální programové sekci Made in Texas: Pocta Austin Film Society. Karlovarský festival se totiž rozhodl vzdát hold filmové organizaci AFS, kterou Linklater v osmdesátých letech založil. Promítán při té příležitosti bude Linklaterův debut Flákač.

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Filmový festival Karlovy Vary 2018

V pátek 29. června začíná letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Další dění můžete vyčíst z průběžně aktualizovaného programu. Stejně tak aktualizujeme medailonky hlavních hvězd, které letos do Varů přijedou.

Každoročně největší starostí návštěvníků je sehnat včas festivalový pass a následně vstupenky na jednotlivé projekce. Proto jsme pro vás připravili průvodce „ jak se dostat na film“, jenž popisuje možnosti, o kterých jste možná nevěděli. Další průvodce vám usnadní shánění ubytování ve Varech, zahrnuje možnosti ubytování od luxusních hotelů po stanové městečko.

Festival v Karlových Varech má dlouhou historii, letos se uskuteční už jeho 53. ročník. Původně to přitom byla jen malá filmová přehlídka. Dnes už by se nemohl uskutečnit bez stovek dobrovolníků. A my vám také poradíme, jak díky festivalu sehnat brigádu.

Kurzy měn
25,770
21,980
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější