Rotunda svatého Václava

Rotunda svatého Václava Zdroj: nase-rotunda.cz

V Praze chtějí zpřístupnit rotundu, která byla 376 let „ztracena“. Chybí ale peníze

O záchranu a zpřístupnění rotundy svatého Václava na pražské Malé Straně, kterou historikové dlouho považovali za zničenou, se zasazují experti z mnoha různých oborů. Románská památka v areálu budovy Matematicko-fyzikální fakulty UK potřebuje další archeologický průzkum, čekají ji restaurátorské a stavební práce a náklady na její obnovu jsou deset milionů korun.

Většinu potřebných peněz by organizátoři chtěli získat z evropských zdrojů, přispět mohou ale i zájemci, které oslovuje historie či nadšení pro obnovu historického dědictví. Na oplátku mohou v románské stavbě nechat své poselství pro příští generace, uvádí se na speciálně vytvořen webové stránce www.nase-rotunda.cz.

Rotunda, která byla 376 považována za ztracenou, byla objevena před deseti lety při rekonstrukci budovy fakulty na Malostranském náměstí. Badatelé ji během staletí hledali několikrát, ale vždy nakonec konstatovali, že zanikla beze stopy při budování jezuitského profesního domu. Pod betonovou podlahou se ovšem dochoval mimořádně cenný fragment románské keramické dlažby z 11. století v původním uložení. Také další nález, kamenný kruh z 10. století, svědčí o jedinečném významu tohoto místa pro českou historii, uvádějí odborníci.

Nález zbytků původní románské podlahy uvedl rotundu sv. Václava mezi čelní památky románského umění v Čechách. Fragment tvoří 74 dlaždic tří tvarů složených do pěti řad, což představuje necelých pět procent celkové plochy podlahy. Dlaždice náleží k nejstaršímu typu českých středověkých terakotových podlah. Nazývá se vyšehradská podle podobného nálezu v bazilice sv. Vavřince na Vyšehradě.

V letech 2004 a 2005 byla provedena první část archeologického průzkumu, akutní záchranné práce, stavební úpravy nezbytné pro uchování historických terénů a zajištěny potřebné klimatické podmínky. Je třeba ale co nejdříve dokončit konzervaci, neboť bez ní by památce hrozil zánik.

Cílem projektu není jen záchrana památky, ale i její zpřístupnění. Fakulta zažádala o podporu v rámci projektu Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví, který spolufinancují evropské fondy a takzvané norské fondy. Pětinu peněz ale chtějí organizátoři vybrat sbírkou a nabízejí za to třeba umístění osobního poselství dárce příštím generacím - vloží se pod podlahu rotundy.

Podle výše daru se může dárce těšit na dárkový certifikát, knihu o svatém Václavu, pozvánku na slavnostní otevření rotundy či kopii románské dlaždice. Dlaždice může být i netradičním dárkem. V první fázi chtějí získat 800 000 korun, což je částka nutná pro záchranu památky. Pro to, aby rotunda mohla být zachována i pro příští dobu, by bylo podle organizátorů potřeba dvojnásobek peněz. Jako nejvyšší cíl si dali shromáždění 2,4 milionu, což je suma potřebná pro to, aby rotunda mohla být zpřístupněna veřejnosti.