nahoru

Letošní Designblok nabídne velkou žranici!

Milan Tesař24. října 2017 • 14:25
Jedna z letos nejočekávanějších instalací nese název Štěstí a její autor Maxim Velčovský v ní pracuje se světlem a hromadou skleněných střepů
Jedna z letos nejočekávanějších instalací nese název Štěstí a její autor Maxim Velčovský v ní pracuje se světlem a hromadou skleněných střepů
• foto: 
Designblok

Designblok, největší designová přehlídka u nás, otevře ve čtvrtek své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Již poněkolikáté u toho bude i náš časopis. Jednak jako dramaturg a přímý aktér besed v cyklu Reflex živě, jednak jako spolugarant ústředního tématu celé přehlídky, jímž je letos design a jídlo.

V novém čísle Reflexu (vychází ve čtvrtek 26. října) najdete exkluzívní prezentaci fotografií dokumentující proměny nedělního svátečního stolu v Česku v letech 1937–2017. Na detailu prostřené tabule si připomenete vznešený jídelní rituál první republiky, socialistickou iluzi hojnosti v čele s opečeným lančmítem, porevoluční zbohatlickou manýru i současný, hipsterský brunch s nepostradatelným mobilem hned vedle talíře. Jednu z besed na letošním Designbloku povede autorka tohoto unikátního projektu Darina Křivánková, jejíž povídání zasvěcené historickým podobám našeho stravování si budete moci v Průmyslovém paláci užít spolu s největšími pozoruhodnostmi, jaké letošní Designblok nabídne.

Střední halu Průmyslového paláce – místo hlavního programu Designbloku – přetvořili Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková v unikátní krajinu s obřími dorty, létající cukrovou vatou, kolotočem a spoustou šlehačky. Na pódiu se budou střídat módní přehlídky, koncert Please The Trees nebo série tematických pásem. Jako delikatesu si určitě vyzkoušejte skákací horu Říp, včetně rotundy svatého Jiří a svatého Vojtěcha.

Lapidárium už tradičně promění designéři k nepoznání. Sochy, svědci staletí, se dostávají do nečekaných kontextů. Jedna z letos nejočekávanějších instalací nese název Štěstí a její autor Maxim Velčovský v ní pracuje se světlem a hromadou skleněných střepů, jež na rozdíl od vystavených soch nepřežily své stvořitele. Připravte se na zázrak věčnosti.

Do Prahy se rovněž sjíždějí velké postavy českého i světového designu. Jednou z nich je i Richard Hutten. V Superstudiu představí například unikátní kolekce pro italské mistry v práci s mosazí Ghidini 1961. Kanadský grafik a ilustrátor Dirk Wright navrhl pro Křehký nový dekor jejich ikonické Chudé sady. Základní jídelní set vyzdobil dekorem, v němž zpodobnil jídla, která byla v různých částech světa považována za jídla chudých: pampeliška, holub, rak, ale i humr, který se prý podobné pověsti těšil právě v Kanadě.

Lucie Koldová připravila pro českou značku Brokis nečekaná svítidla inspirovaná tvarem laskonek Makronek. Její Macrones spojují nádherné vlastnosti skla s magií onyxů. Letošní finalistka studentské soutěže Diploma Selection, módní návrhářka Lenka Vacková, pro změnu vyvinula recyklovanou látku z textilního odpadu. Nic vyjma etikety, loga a výšivky není z nového materiálu. Daniela Chodilová, vystavující v expozici Erste Premier Talent Display, realizovala ve spolupráci s firmou Moser kolekci broušených lamp Zoom, inspirovanou objektivem fotoaparátů.

Letos budete mít na Designbloku příležitost koupit svým blízkým i srdce z perníku. Michal Bačák, Maria Makeeva, Eva Maceková, Alžběta Skálová, Tomski Polanski, Okolo, Miroko Maroko, Veronika Jiroušková a Martina Černá, tedy ilustrátoři, umělci a grafici, vytvořili pro Designblok motivy na tradiční pouťová perníková srdce nejrůznějších tvarů – ve zlatě, jako vesmírná mlhovina, ze zabijačky nebo jako pána s knírem. Limitovaná edice srdcí bude k dostání v Perníkové chaloupce od H3T architektů v Designérii.

Reflex Stage - program přednášek a workshopů

Čtvrtek / Thursday

14.00 Patrick Rampelotto (AT): přednáška designéra / lecture by designer

16.00 Maxim Velčovský: přednáška kreativního ředitele značky Lasvit / lecture by Lasvit creative director

18.00 Richard Hutten (NL): přednáška hlavního zahraničního hosta / lecture by main international guest

19.30 Reflex: Podívaná jen pro otrlé: O designu českých předvolebních kampaní / A Spectacle for the Hardened Only: On the Design of Czech Election Campaigns (Karel Steigerwald, Jefim Fištejn; moderuje / moderated by Marek Stoniš)

Pátek / Friday

14.00 BoysPlayNice: Komerce – umění – sdělení. Přednáška o výstavě Dělat les / Commercial photography– Art – Message. Lecture on Making of a Forest exhibition

16.00 Maarten Vrolijk (NL): přednáška designéra a umělce / lecture by designer and artist

18.00 Colorplan: Přednáška na téma Papír- spojení materiálu a kreativního myšlení / Paper in context of creative process lecture

19.30 Reflex: Stravovací návyky: Češi versus svět. Srovnání českých a zahraničních gastronomických preferencí / Eating Habits: The Czech vs. the World. Drawing a Comparison between Czech and Foreign Preferences in Gastronomy (šéfkuchař / Chef Radovan Zajíček; moderuje / moderated by Leila Chadalíková)

Sobota / Saturday

11.00 chmara.rosinke (AT): přednáška dvojice designérů / lecture by designers

14.00 Michal Bačák, Klára Šumová: přednáška o tvorbě pro značku Křehký / lecture on creative cooperation with Krehky

16.00 Frank Tjepkema (NL): přednáška designéra / lecture by designer

18.00 Studio deForm: přednáška kreativních ředitelů značky Bomma / lecture by Bomma creative directors

19.30 Reflex: Nádobí jako umění. O spojení designu a gastronomie / Dishware as Art. On the Connection between Design and Gastronomy (designér studia Olgoj Chorchoj / designer of the Olgoj Chorchoj studio Michal Froněk; moderuje / moderated by Marek Gregor)

Neděle / Sunday

14.00 Reflex: Nová krev designu. Diskuze s porotci soutěže Diploma Selection / The New Blood of Design. Discussion with the members of the Diploma Selection jury (Rossana Orlandi, Cok de Rooy, Juliet Kinchin, Lina Kanafani; moderuje / moderated by Veronika Bednářová)

16.00 Loono: Workshop Jak si sáhnout správně na #prsakoule / How to touch your balls/breasts right

18.00 Lucie Koldová: přednáška kreativní ředitelky značky Brokis / lecture by Brokis creative director

19.30 Reflex: Proměny nedělních rodinných obědů od první republiky po dnešek / Changes in the Sunday Family Lunches from the First Republic to Present (moderuje / moderated by Darina Křivánková)

Pondělí / Monday

11.00 Loono: Workshop Žiješ srdcem / Your heart for life workshop

14.00 Ian Bogle (UK): Přednáška na téma: Design v souvislostech / Lecture on the topic: The importance of designing in context

16.00 Alexander Gufler, Jan Juza: přednáška designéra a marketingového ředitele značky Ton / lecture by designer and marketing director of Ton

18.00 Křest kalendáře / Launch of the Calendar Jan Kaplický Personal (Alžběta Jungrová, Eliška Kaplický)Klíčová slova: designblok, umění, kultura, výstava


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější