nahoru

Na Václavském náměstí v Praze se sešlo několik stovek odpůrců i zastánců uprchlíků

ČTK17. října 2015 • 14:39
Na Václavském náměstí v Praze se sešlo několik stovek odpůrců i zastánců uprchlíků
foto: ČTK

Před Národním muzeem v Praze se dnes odpoledne sešlo několik stovek odpůrců migrantů. Magistrála je odděluje od zastánců uprchlíků, kterých na jejich demonstraci přišla asi stovka. Na podporu shromáždění protestujícího proti běžencům projely náměstím zhruba tři desítky motorkářů. V polovině září se podobných demonstrací na stejném místě také zúčastnily stovky lidí. 
    

Demonstrace před muzeem, která je nazvaná Za naši kulturu a bezpečnou zem - upozornění na problémy související s imigrací, apel vládě a Poslanecké sněmovně na řešení, začala národní hymnou. Mezi ohlášenými řečníky akce jsou politici Tomio Okamura a Radim Fiala nebo zpěvák Aleš Brichta.

Na akci Za otevřenou Evropu a lidská práva, proti nenávisti, xenofobii a rasismu vystoupí s projevy například koordinátor pomoci v Maďarsku Jan Vrobel nebo etnolog Michal Pavlásek. Její účastníci ohlásili pochod od sochy svatého Václava na náměstí Míru.

Na stejném místě se demonstrovalo v polovině září. Shromáždění kritiků islamismu u budovy Národního muzea se tehdy podle odhadu policie zúčastnilo 700 až 800 lidí. Jejich příznivci byli i u zadní části pomníku svatého Václava, před kterým se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky. Té se podle odhadu policistů na místě zúčastnilo 300 až 500 lidí. Protiislámskou demonstraci tehdy podpořilo jízdou po magistrále zhruba 350 účastníků motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu.

ČTK
Diskuse ke článku