Zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká | Reflex.cz
nahoru

Zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká

ČTK, ref2. května 2015 • 21:41
Zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká
Zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká
• foto: 
ČTK

V Berlíně dnes ve věku 89 let zemřela slavná ruská primabalerína Maja Plisecká. Podle agentury TASS to oznámil generální ředitel Velkého divadla v Moskvě Vladimir Urin, kterému manžel Plisecké hudební skladatel Rodion Ščedrin sdělil, že podlehla těžkému infarktu.

Během své prakticky šedesátileté kariéry Plisecká vystupovala po celém světě. Jejímu umění tleskali v Evropě, v Americe i v Asii. Později také vedla významné balety v Římské opeře a v madridském Teatro Lírico Nacional.

Proslavila se jako Odetta a Odilie v Čajkovského baletu Labutí jezero. K jejím nejslavnějším rolím patří sólová choreografie Umírající labuť s hudbou Ščedrina. Známá byla i její Carmen ve Ščedrinově hudební úpravě. Proslula ale i v dalších dílech a od šedesátých let i spoluprací s nejslavnějšími choreografy na Západě. 

Plisecká se narodila 20. listopadu 1925 v Moskvě. Ve Velkém divadle působila jako sólistka v letech 1943 až 1988. Na jeho scéně se poprvé objevila už v 11 letech v Šípkové Růžence Petra Iljiče Čajkovského.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,680
23,030
29,770
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější