nahoru

Konvoj se vrací z Luhanska zpět do Ruska. Obama s Merkelovou celou akci zkritizovali

ČTK 23. srpna 2014 • 09:59
Konvoj
Konvoj
• foto: 
ČTK

Prvních pět bílých nákladních vozů, které do Luhanska na východě Ukrajiny dovezly ruskou humanitární pomoc, dojely zpět na ukrajinsko-ruské hranice při zpáteční cestě do Ruska. Oznámil to dnes zpravodaj agentury Reuters. Podle ruské agentury ITAR-TASS teď kamiony procházejí celní a pohraniční kontrolou na přechodu Izvaryne-Doněck a chystají se pokračovat v jízdě do Ruska.

Ruská kolona čítá podle různých zdrojů 262 až 280 nákladních vozů s téměř 2000 tun humanitární pomoci. Na Ukrajinu vjela v pátek poté, co Moskva oznámila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kamiony následně dorazily do Luhanska, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám.

Kamiony na Ukrajinu vjely bez svolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i "přímé intervence". Postup Ruska ale kritizovali také západní představitelé, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a německé kancléřky Angely Merkelové.

Moskva výtky odmítla s poukazem na humanitární situaci v Luhansku. Město je 20 dnů v obležení a mimo jiné se potýká s přerušením dodávek vody a elektřiny.

ČTK


Diskuse ke článku