nahoru

Český fotbal za komunismu: Milujte Spartu jako stranu a vládu!

Milan Tesař 23. listopadu 2010 • 06:00
Tomáš Řepka nebyl na začátku duelu s Lausanne úplně v pohodě
Tomáš Řepka nebyl na začátku duelu s Lausanne úplně v pohodě
• foto: 
Pavel Mazáč (Sport)

Unikátní dokument svědčí o tom, že pro komunistický režim existoval jen jeden klub.

 

Po dnešní dohrávce mezi Ostravou a Brnem se my, slávisti, s největší pravděpodobností ocitneme na sestupové příčce. Poprvé od šedesátých let! Když je mi takto hnusně, většinou hledám někoho, komu je ještě hůř. A tak jsem si se ženou koupil v levných knihách film Komisařka, který v roce 1967 putoval ze střižny do trezoru. Režisér Alexandr Askoldov jej dokončil až v atmosféře glasnosti v roce 1988 a hned s ním získal Stříbrného medvěda v Berlíně. Jde o příběh nelítostné rudé komisařky, která mezi bitvou a vynesením rozsudku smrti nad zběhem stihne otěhotnět. Útočiště najde u početné židovské rodiny, kde má sice chvilkovou tendenci přehodnotit svůj žebříček hodnot, ale jakmile město obsadí bělogvardějci, neudrží se, vezme pistoli a vyrazí zpátky na frontu. Matka opouštějící své dítě a záběry osedlaných koní, kteří běží z bojiště již bez svých jezdců a sténají společně v jakési neidentifikované koňské lítosti, to je síla, proti níž vypadá druhá liga v demokratické společnosti jako lázně.

 

 

Samotného mě překvapilo, jak s vidinou katastrofy začínám  myslet politicky. K úvahám nad tím, že v mnohých z nás sedí bolševik dodnes a že jsem rád, že fandím Slavii, i kdyby hrála za předsednictví Luďka Soboty okresní přebor, mě přivedl e-mail od bezejmenného pečlivého archiváře. Obsahoval neuvěřitelnou přílohu; článek vytržený ze sportovní rubriky (zřejmě) Rudého (zřejmě) z padesátých let. Pod titulkem Ligové derby překvapivě vyhrála Slavia se v něm píše: „Slabá Slavia v nedělním derby překvapivě porazila výrazně lepší Spartu 2:0. Spartu, klub jenž se natrvalo uhnízdil v srdcích všech českých dělníků, výrazným způsobem poškodil rozhodčí. Jménem všech pracujících, kteří železnou Spartu milují skoro stejně silně jako stranu a vládu, je potřeba důrazně žádat potrestání sudího. Tato situace se již nesmí opakovat! Sparta je ikonou našeho dělnictva a jako taková si zaslouží podporu všech článků společnosti.“

 

Jak se také psalo o fotbalové Spartě a Slavii Jak se také psalo o fotbalové Spartě a SlaviiFoto MatesPB z MRK.cz

 

Taky je vám z toho zle? Myslím, že noticka víc než cokoli jiného ilustruje historický rozdíl mezi Spartou a Slavií, který je jistě větší než současných jedenadvacet bodů. I kdyby Letenští získali tisíc titulů, neměli by u toho nikdy přestat rudnout studem.


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.