nahoru

Kdo ponese českou vlajku na olympiádě? Tyhle sportovce byste nečekali, sami jsou z volby v šoku

-bam-, ČTK 2. února 2022 • 16:00

Vlajkonoši české výpravy na pátečním slavnostním zahájení olympijských her v Pekingu budou kapitánka hokejové reprezentace Alena Mills a krasobruslař Michal Březina. Jednatřicetiletý Březina je jedním z nejzkušenějších sportovců v české výpravě, chystá se na čtvrtý olympijský start. Stejně stará Mills pomohla ženské hokejové reprezentaci k historicky první účasti pod pěti kruhy. Jejich reakce najdete ve videu v úvodu článku.

"Stejně jako na předchozích hrách jsme chtěli, aby svého vlajkonoše zvolili sami sportovci, takže jsme nejprve zjistili, kteří v uvozovkách zájemci nebo nominanti připadali v úvahu a poté měli sportovci možnost hlasovat pro své kandidáty," uvedl šéf výpravy Martin Doktor.

Celkově se do hlasování, které se uzavřelo dnes v poledne čínského času, zapojilo devadesát sportovců. "Což je procentuálně více, než bývá normálně. Když to tedy řeknu slovy politiků, tak vlajkonoši mají docela silný mandát," doplnil Doktor. 

Březina se o výsledku dozvěděl jen o maličko dřív než kapitánka hokejového týmu. „Je to pro mě obrovská čest a ještě mi to úplně nedochází. Slyšel jsem na předchozích hrách, že některé vlajky byly dost těžké, tak uvidíme, jak se s tím popereme,“ říkal Michal Březina. Alena Mills dodávala: „Společně to zvládneme dobře. Od toho jsme tu dva. Máme sice odlišný sport, ale na stejném ledě, to je skvělé. Jsem z toho ještě v šoku, ještě se mi to nepodařilo vstřebat, pořád mi to nedochází. Je to obrovská novinka a radost, že takhle může reprezentovat Českou republiku ještě víc než ve sportu.“

 

-bam-, ČTKZimní olympijské hry 2022

Zimní olympijské hry 2022 se konají od 4. do 20. února 2022 v čínském Pekingu. Tam se konaly i Letní olympijské hry v roce 2008. Peking tak bude prvním městem v historii, které hostilo oba typy her. Přinášíme výsledky, přehledy i zajímavosti.

Přehled

Olympijské bizáry Olympijské příběhy Hokej Program Ester Ledecká


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.