Novoroční předsevzetí plní na počátku února už jen 70 procent Čechů, kteří si je dali | Reflex.cz
nahoru

Novoroční předsevzetí plní na počátku února už jen 70 procent Čechů, kteří si je dali

red10. února 2019 • 10:00
Měl předsevzetí a do vazby vzetí...
Měl předsevzetí a do vazby vzetí...
• foto: 
Marek Douša

53 procent Čechů si letos k Novému roku nadělilo i nějaké to novoroční předsevzetí. Mezi ty nejčastější patří snaha zhubnout, pravidelně cvičit nebo omezit kouření. Zajímavé je, že Češi sami sebe nepovažují za příliš rozhazovačné – snaha ušetřit byla novoročním závazkem jen pro 10 procent těch, kteří si předsevzetí dali. Mnohým ale už novoroční předsevzetí nevydržela, během ledna svým osobním závazkům nedostála téměř třetina lidí. Vyplynulo to z výzkumu IPSOS-Instant Research, který proběhl na počátku února.

Důvody, proč si novoroční předsevzetí dáváme, jsou podle výsledků výzkumu ryze „sobecké“ – většina respondentů uvedla, že si novoroční předsevzetí dala, protože chtějí mít ze sebe lepší pocit. Chtějí mít pocit, že pro sebe něco dělají (45 % dotázaných to uvedlo jako hlavní důvod). Druhým nejčastějším hnacím motorem pro předsevzetí je snaha udělat něco pro své zdraví (27 %) a s tím související snaha vypadat lépe (14 %). Zdá se, že okolím se k novoročním závazkům Češi dotlačit moc často nenechají. To, že by chtěli vyhovět blízkým, uvedla jen 3 procenta dotázaných.

Vyplatí se postupovat po krůčcích

Ze snahy udělat něco pro sebe pak plyne to, k čemu se na Nový rok zavazujeme. Češi chtějí podle výzkumu hubnout. Jako hlavní motivaci to uvedlo 28 % dotázaných – 25 % mužů a 31 % žen. S tím pak souvisí závazek pravidelně cvičit, pohybovat se (27 %). Mezi zmiňovaná předsevzetí patří i snaha přestat kouřit – u 7 % respondentů, z nichž bylo 9 % mužů než 5 % žen.

Nostalgie po životě v SSSR: Nejsou sirky, máslo ani škrob, ale vodka je vždycky!

Bohužel radikálnost některých předsevzetí spojená se změnou životního stylu vede často k tomu, že zklameme sami sebe. Hned po prvním lednovém týdnu vzdalo svá novoroční předsevzetí prvních 10 % respondentů. Po dvou týdnech přestala předsevzetí plnit další desetina lidí a do konce letošního ledna následovala další desetina těch, kteří si předsevzetí dali.

Zdá se, že někteří lidé jsou schopni podstoupit revoluční změny v životním stylu, jiní však nejdříve potřebují splnit postupné kroky, ve kterých zažijí dílčí úspěchy. „Pro ně je lepší začít třeba výlety, procházkami a kratším během v hezkém prostředí a postupně své návyky upevňovat a nároky na sebe zvyšovat, než si dát hned nerealistický závazek jako běhat desítky kilometrů. Pomáhá i mít parťáka s podobnými cíli a vzájemně se hecovat, když se nám zrovna nechce. Se změnou přicházejí i fáze relapsu, kdy sklouzneme ke starým návykům. Jsou normální a není potřeba si je vyčítat. Potřebujeme znovu zažít úspěch. Takže se znovu donutit a bez výčitek znovu pokračovat,“ vysvětlil Jiří Daníček, kouč a terapeut.

Babiš si pořídil štěně a preference ANO vzrostly o tři procenta. Víme, co udělá PR tým,…
Chudoba v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi v EU

redVolby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější