nahoru

Americká rodina našla poklad v hodnotě jednoho milionu dolarů

ČTK29. července 2015 • 09:00
Nález zahrnuje 51 zlatých mincí různé hodnoty a bohatě zdobené zlaté řetězy v délce 12 metrů
Nález zahrnuje 51 zlatých mincí různé hodnoty a bohatě zdobené zlaté řetězy v délce 12 metrů
• foto: 
profimedia.cz

Americká rodina, která se živí hledáním pokladů, našla ve vracích lodí španělské flotily potopené v roce 1715 v Atlantiku zlaté předměty v hodnotě milionu dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Nález zahrnuje 51 zlatých mincí různé hodnoty a bohatě zdobené zlaté řetězy v délce 12 metrů, prohlásil Brent Brisben, jehož firma vlastní práva na průzkum vraků.

Podle Brisbena poklad objevila rodina Schmittových - rodiče Rick a Lisa, jejich dvě děti a snacha - v červnu. Artefakty z mořského dna vyzvedl 27letý syn Schmittových Eric.

Brisben uvedl, že oznámení nálezu načasoval tak, aby se shodovalo s pátečním 300. výročím potopení 11 španělských galér, které smetl hurikán u pobřeží Floridy, když byly na cestě z Havany do Španělska.

Eric Schmitt zlaté předměty našel v hloubce 4,5 metru nedaleko přístavu Fort Pierce, zhruba 210 kilometrů severně od Miami. Zlaté řetězy, které byly ve flotile objeveny, se s největší pravděpodobností používaly jako platidlo. Články řetězů tvoří malé, ručně vyrobené šestilisté květy olivovníku.

Podle seznamu nákladu flotily vezly lodě předměty, jejichž dnešní hodnota se pohybuje kolem 400 milionů dolarů, přičemž cennosti za 175 milionů dolarů již byly vyzvednuty, řekl Brisben.

Brisbenova společnost koupila práva na zmíněnou podmořskou archeologickou lokalitu v roce 2010 od dědiců legendárního lovce pokladů Mela Fishera a na základě dohod umožňuje dalším lidem, včetně Schmittových, průzkum lodí.

Podle federálních a státních zákonů Floridě připadne až 20 procent nálezu pro výstavu ve státním muzeu. Brisbenova společnost a rodina Schmittových si rozdělí zbytek.

ČTK


Diskuse ke článku