nahoru

Bohumil Doležal: Prezidentův dopis primátorovi by měl být součástí volební kampaně!

Bohumil Doležal 10. září 2021 • 14:00
Bohumil Doležal: Prezidentův dopis primátorovi by měl být součástí volební kampaně!
foto: CNN Prima New, koláž Reflex.cz

Volební kampaň vrcholí, veřejnost je nabuzená a prezident Zeman šikovně využil situace: napsal pražskému primátoru Hřibovi otevřený dopis, jenž tak trochu připomíná ultimátum.

Prezident tak činí z důvodů ušlechtilých: „Jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země.“ Obvinění zní: „Pochybení, které v české politice nemá obdoby.“

A požaduje nekompromisně: pokornou omluvu všem dotčeným, sjednání okamžité nápravy, ukončení spolupráce s poradci, kteří se vysmívají stěžovatelům, zvážení vyhlášení stavu nebezpečí  a závěrem zvážení rezignace na funkci pražského primátora.

Jistě, pan prezident má silný hlas, a to i proto, že za ním stojí 2,9 milionů voličů z druhého kola poslední prezidentské volby. Jeho mandát je ovšem vymezen ústavou a zákony. Obávám se, že k němu nepatří sekýrování pražského primátora, a to ani tenkrát, když ho vede jeho péče o všeobecné dobro. Za primátorem stojí pražští zastupitelé a zprostředkovaně i pražští voliči, v jejichž zastoupení jednají. Hřibův mandát pro Prahu je stejně silný jako mandát prezidenta pro Českou republiku a není to všeobecný mandát činit dobro, ale starat se o věci, které patří do jeho kompetence.

Primátor udělal jistě správně, když vstoupil s panem prezidentem do debaty o sporných věcech. Prezident na to v téhle věci má právo – jako každý občan téhle země, tři miliony voličů sem, tři miliony voličů tam. Pan Hřib ho jen zapomněl upozornit, že mezi práva, která přísluší každému občanu této země, nepatří klást ultimáta pražskému primátorovi. To mu mám za zlé a nejen jemu.

Takže: Zemanův dopis je, nebo spíš měl by být součástí volební kampaně. A to jako jeden z jeho pokusů rozšiřovat své pravomoci mimo ústavu. A čeští politici (pan Hřib taky!) by měli ve volební kampani dát voličům na vědomí, že o tom vědí a že součástí volebního programu jejich stran mimo jiné je: jejich poslanci a senátoři se hned po volbách obrátí na ústavní soud, aby se prezidentovými experimenty s ústavní definicí jeho úřadu zásadně zabýval.

Kecy a politika 8: Proč to vláda přežila? VIDEO Reflex.cz
Volby 2021

Výsledky voleb do Senátu 2020 Výsledky voleb do krajů 2020

Volební programy Glosář Bohumila Doležala

Kompletní přehled k parlamentním volbám 2021. Přinášíme aktuální informace o politických stranách, rady jak si zařídit voličský průkaz, jak se stát členem volební komise. Může vás zajímat také přehled budoucích voleb

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku