Miloš Zeman - ilustrační koláž

Miloš Zeman - ilustrační koláž Zdroj: CNN Prima New, koláž Reflex.cz

Prezident Miloš Zeman přivítal na Hradě s vojenskými poctami německou hlavu státu Franka-Waltera Steinmeiera.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier s chotí česským prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou Ivanou na Pražském hradě.
Prezident Miloš Zeman na zahájení školního roku v Brně (1.9.2021)
Miloš Zeman v pořadu Blesku S prezidentem v Lánech (22.8.2021)
9
Fotogalerie

Bohumil Doležal: Prezidentův dopis primátorovi by měl být součástí volební kampaně!

Volební kampaň vrcholí, veřejnost je nabuzená a prezident Zeman šikovně využil situace: napsal pražskému primátoru Hřibovi otevřený dopis, jenž tak trochu připomíná ultimátum.

Prezident tak činí z důvodů ušlechtilých: „Jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země.“ Obvinění zní: „Pochybení, které v české politice nemá obdoby.“

A požaduje nekompromisně: pokornou omluvu všem dotčeným, sjednání okamžité nápravy, ukončení spolupráce s poradci, kteří se vysmívají stěžovatelům, zvážení vyhlášení stavu nebezpečí  a závěrem zvážení rezignace na funkci pražského primátora.

Jistě, pan prezident má silný hlas, a to i proto, že za ním stojí 2,9 milionů voličů z druhého kola poslední prezidentské volby. Jeho mandát je ovšem vymezen ústavou a zákony. Obávám se, že k němu nepatří sekýrování pražského primátora, a to ani tenkrát, když ho vede jeho péče o všeobecné dobro. Za primátorem stojí pražští zastupitelé a zprostředkovaně i pražští voliči, v jejichž zastoupení jednají. Hřibův mandát pro Prahu je stejně silný jako mandát prezidenta pro Českou republiku a není to všeobecný mandát činit dobro, ale starat se o věci, které patří do jeho kompetence.

Primátor udělal jistě správně, když vstoupil s panem prezidentem do debaty o sporných věcech. Prezident na to v téhle věci má právo – jako každý občan téhle země, tři miliony voličů sem, tři miliony voličů tam. Pan Hřib ho jen zapomněl upozornit, že mezi práva, která přísluší každému občanu této země, nepatří klást ultimáta pražskému primátorovi. To mu mám za zlé a nejen jemu.

Takže: Zemanův dopis je, nebo spíš měl by být součástí volební kampaně. A to jako jeden z jeho pokusů rozšiřovat své pravomoci mimo ústavu. A čeští politici (pan Hřib taky!) by měli ve volební kampani dát voličům na vědomí, že o tom vědí a že součástí volebního programu jejich stran mimo jiné je: jejich poslanci a senátoři se hned po volbách obrátí na ústavní soud, aby se prezidentovými experimenty s ústavní definicí jeho úřadu zásadně zabýval.

Video placeholde
Kecy a politika 8: Proč to vláda přežila? • Reflex.cz