nahoru
Premium Volby

Bohumil Pečinka: Smutní vítězové voleb. Z Mikuláše Mináře se stala tajná karta Andreje Babiše

Bohumil Pečinka 7. října 2020 • 11:30
Bohumil Pečinka: Smutní vítězové voleb. Z Mikuláše Mináře se stala tajná karta Andreje Babiše
foto: Profimedia.cz

Letošní krajské volby měly dva hrdiny, kteří vyhráli i nevyhráli. Andreje Babiše, jehož ANO získalo o dvě třetiny více mandátů než druzí v pořadí. Přesto šlo o smutné vítězství. Naopak absolutním vítězem v počtu preferenčních hlasů byl Martin Kupka (ODS), jenž však vinou špatné taktiky nedosáhne ve středních Čechách na hejtmanský post. Jediným spokojeným tak může být Mikuláš Minář, protože většina opozice ho poslechla a začala se spojovat. A protože život tropí paradoxy, vydává se Minář opačným směrem a chce založit opoziční konkurenční stranu. Co z toho vyplývá pro volby v příštím roce?

Největší záhadou těchto voleb je, kdo k nim vlastně přišel. Volební účast byla oproti roku 2016 o necelá čtyři procenta vyšší (38 procent), ale volební výsledek byl dramaticky odlišný. V čem je ta záhada? Sociální demokracie získala před čtyřmi lety 125 mandátů, dnes jen 38. Komunisté měli 86 krajských zastupitelů, tentokrát jenom třináct. Dosud platila železná zásada, že ANO, ČSSD a KSČM fungují jako spojené voličské nádoby. Když má více ANO, mají méně sociální demokraté a komunisté – a naopak.

Letos však hnutí ANO získalo 178 mandátů, což je jenom o dva krajské mandáty víc než před čtyřmi lety. Kde ti levicoví voliči jsou, chtělo by se zeptat. V tuhle chvíli to jde interpretovat tak, že levicoví voliči se tentokrát k volbám nedostavili, zatímco politický střed a pravice zmobilizovaly svou část společnosti, která je dovedla v řadě krajů k nečekaným volebním výsledkům.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Volby 2022

Voličský průkaz Volební komise Pravomoci Senátu Historie Senátu Jak se volí do Senátu Jak se volí v komunálních volbách Volba starosty

V roce 2022 nás čekají komunální volby a volby do Senátu. Přinášíme volební zpravodajství, informace o kandidátech, výsledcích voleb, zajímavosti a užitečné rady. Začátkem roku 2023 nás pak čekají prezidentské volby

 

 

 

 

 

 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.