nahoru

Bohumil Pečinka: Jsou výsledky slovenských voleb předzvěstí těch českých?

Bohumil Pečinka3. března 2020 • 20:30
Atmosféra při sčítání ve štábu strany OLaNO
Atmosféra při sčítání ve štábu strany OLaNO
• foto: 
Zbyněk Pecák

V posledních dvaceti letech se stalo pravidlem, že slovenské parlamentní volby předznamenávají ty české – a naopak. Většinou se odehrávaly v jiných kostýmech, ale nesly je podobné politické trendy. Bude to i tentokrát?

Česko je v mnoha směrech jako Slovensko před tragickou smrtí novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Tahle událost, k níž došlo před dvěma lety, urychlila na Slovensku spoustu událostí, k nimž by buď nedošlo, nebo s velkým zpožděním.

Mečiarismus

Už v roce 2016 vydal slovenský novinář Marek Vagovič knihu Vlastní hlavou s podtitulem Jak Fico prodal zemi oligarchům. Shrnul v ní vznik a vývoj Ficova hnutí Smer, včetně toho, jak u jeho zrodu stáli tzv. akcionáři, tedy sponzoři expremiéra Vladimíra Mečiara, kteří se po jeho odstavení báli, že přijdou o vliv na státní zakázky.

Vagovič popsal, jak se mečiarismus jako systém moci a distribuce vlivu jen transformoval do elegantnější podoby. I když šlo o první souhrnnou knihu ze zákulisí hnutí Smer, většina zjištění byla známá už předtím a hlavní proud ve slovenských médiích o těchto věcech psal.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčněPrezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Joe Biden Termíny voleb

Americké prezidentské volby probíhají kvůli složitému systému po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začaly primárkami. Předvolební průzkumy ukazují, že Donald Trump to bude mít s obhajobou velmi těžké. Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku