Bohumil Pečinka: Jsou výsledky slovenských voleb předzvěstí těch českých? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Jsou výsledky slovenských voleb předzvěstí těch českých?

Bohumil Pečinka3. března 2020 • 20:30
Atmosféra při sčítání ve štábu strany OLaNO
Atmosféra při sčítání ve štábu strany OLaNO
• foto: 
Zbyněk Pecák

V posledních dvaceti letech se stalo pravidlem, že slovenské parlamentní volby předznamenávají ty české – a naopak. Většinou se odehrávaly v jiných kostýmech, ale nesly je podobné politické trendy. Bude to i tentokrát?

Česko je v mnoha směrech jako Slovensko před tragickou smrtí novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Tahle událost, k níž došlo před dvěma lety, urychlila na Slovensku spoustu událostí, k nimž by buď nedošlo, nebo s velkým zpožděním.

Mečiarismus

Už v roce 2016 vydal slovenský novinář Marek Vagovič knihu Vlastní hlavou s podtitulem Jak Fico prodal zemi oligarchům. Shrnul v ní vznik a vývoj Ficova hnutí Smer, včetně toho, jak u jeho zrodu stáli tzv. akcionáři, tedy sponzoři expremiéra Vladimíra Mečiara, kteří se po jeho odstavení báli, že přijdou o vliv na státní zakázky.

Vagovič popsal, jak se mečiarismus jako systém moci a distribuce vlivu jen transformoval do elegantnější podoby. I když šlo o první souhrnnou knihu ze zákulisí hnutí Smer, většina zjištění byla známá už předtím a hlavní proud ve slovenských médiích o těchto věcech psal.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčněPrezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější