nahoru

Petr Pešek: Jak naštvat spojence. Babiš to s podlézáním „mírotvorným“ voličům přehnal

Petr Pešek 23. ledna 2023 • 16:00
Petr Pešek: Jak naštvat spojence. Babiš to s podlézáním „mírotvorným“ voličům přehnal
foto: Reprofoto ČT

Protiválečná rétorika, kterou si Andrej Babiš vybral jako jednu ze zbraní v prezidentské bitvě proti generálovi Petru Pavlovi, může znít směšně a nevěrohodně. Expremiér ale moc dobře ví, na koho míří. A dobře mířena byla i jeho slova v nedělní debatě na ČT, kde odmítl v případě napadení poslat vojáky na pomoc našim spojencům. Jakkoliv byla ta slova nešikovná, škodlivá a později korigovaná.

"Ne, určitě ne. Já si myslím, že je potřeba mluvit o míru,“ odpověděl Andrej Babiš na otázku, jestli by Česko mělo v případě napadení Polska či pobaltských zemí poslat na pomoc i své vojáky. A oheň byl na střeše. Začali se do něj pouštět nejen domácí političtí odpůrci – tedy hlavně z vládních řad – ale rozruch vypuknul i venku. Babišův postoj hojně pranýřovaly polské zpravodajské weby, z nichž některé připomněly i jeho dřívější „protipolský“ prohřešek – kritiku kvality tamních potravin. Ale ozvali se také ministři zahraniční trojice pobaltských zemí: Litvy, Lotyšska a Estonska.

Andrej Babiš poznal, že přestřelil. Zanedlouho na Twitteru svá slova korigoval s odkazem na ujednání NATO o vzájemné vojenské pomoci („Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata.“), byť na této sociální síti jde přeci jen o trochu jiné publikum než při televizní debatě. A v pondělí si pak ČTK dle osvědčené příručky politiků postěžoval, že jeho slova překroutili. „Jen jsem si nechtěl ani představit, že by mohlo dojít ke třetí světové válce,“ dodal. A zároveň směrem k polskému premiérovi i prezidentovi vyslal „vysvětlující“ signály.

U napadení některého z východních členů NATO jde samozřejmě o hypotetickou situaci (tedy doufejme), ale na obranu Andreje Babiše je potřeba uvést, že českou vojenskou pomoc by s největší pravděpodobností neblokoval. Ostatně není to poprvé, co něco jiného říká svému domácímu publiku a na mezinárodním poli je už pak „v lajně“ – viz například jeho premiérské postoje při jednáních EU. Nicméně je jasné, že jeho překvapivý předvolební pacifismus není zvolený náhodně.

Také průzkum agentury Median, který shodou okolností právě v pondělí zveřejnil Český rozhlas, naznačuje, že protiválečná rétorika má své obecenstvo. Proti zvýšení české vojenské pomoci Ukrajině se „spíše“ či „rozhodně“ postavilo celkem 58 % dotazovaných, pro bylo jen 36 %. Téma bylo táborem Andreje Babiše pochopitelně zvoleno záměrně i kvůli tomu, že proti němu v prezidentském klání stojí vysloužilý voják, ba přímo generál.

A když to nezabere a volby to Babišovi nevyhraje? Buď se může vrátit ke své roli opozičního vůdce a předáka hnutí ANO a doufat v návrat do Strakovy akademie. Anebo se odebrat do politického důchodu a třeba napsat pokračování traktátu „K věčnému míru“ německého osvícenského filozofa Immanuela Kanta…

Video se připravuje ...
Souboj titánů: ZahraničíVIDEO Blesk TV a Mall TV
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.