nahoru

Bohumil Pečinka: Granát ve volební kampani. Osvobozením Babiše dal soudce Šott volbám nový rozměr

Bohumil Pečinka 13. ledna 2023 • 11:50
Bohumil Pečinka: Granát ve volební kampani. Osvobozením Babiše dal soudce Šott volbám nový rozměr
foto: Nguyen Phuong Thao

Svým zprošťujícím výrokem ve věci Andrej Babiš a Čapí hnízdo hodil soudce Šott granát do probíhající volební kampaně a dal jí osudový ráz, který doteď neměla. Výsledkem bude mobilizace obou hlavních politických světů a dost možná nejtěsnější výsledek voleb v prezidentské historii.

Výsledek prvoinstančního soudu v kauze Čapí hnízdo nemá tu správnou katarzi, po níž si můžete říct: Ať je to jak je to, spravedlnost zvítězila. Andrej Babiš byl sice zproštěn obžaloby, ale většina zdůvodnění soudce Šotta je velkou kritikou špatné práce státního zástupce Šarocha. Soudce současně navrhl prověřit několik Babišových svědků pro podezření z křivé výpovědi.

Také konstatoval, že podpisy Babiše mladšího byly falšovány, a nepřímo dal podnět k otevření kauzy inzerce na Čapím hnízdě, která byla podle něj iracionálně předražená. Stručně řečeno: Andrej Babiš byl osvobozen, ale pachuť z jednání jeho a nejbližších spolupracovníků zůstala. Jaký to může mít vliv na probíhající volební kampaň?

Česko A a B

Znovu to povede k rozdělení voličů podle linie, kterou s politologem Sokolem dlouhodobě označujeme jako Česko A a Česko B. To jsou voličské světy, které zhruba v posledních sedmi letech stabilně hlasují pro své kandidáty. Česko A je více spojeno s vládní koalicí, zatímco Česko B s opozicí a Milošem ­Zemanem.

Nejednoznačný výrok soudu pravděpodobně vyvolá už před prvním kolem mobilizaci kolem dvou hlavních představitelů těchto světů. Naopak na to doplatí kandidáti s nižšími preferencemi, jejichž voliči se v mobilizační atmosféře rádi shlukují pod velkými stromy. Před druhým kolem se tento trend pochopitelně prohloubí.

Kdo reprezentantem?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.