nahoru

Voliči Nerudové poslouchají hip hop, Babišovi dechovku a Pavlovi jazz, ukázal unikátní průzkum

Oliver Adámek 4. ledna 2023 • 14:00
Voliči Nerudové poslouchají hip hop, Babišovi dechovku a Pavlovi jazz, ukázal unikátní průzkum
foto: Facebook.com; reflex.cz

O tom, jaké skupiny volí kterou stranu či kandidáta, vyjde před každými volbami spousta analýz. Jednu zajímavou a nevšední nabízí datový projekt Atlas Čechů od výzkumné firmy Behavio. Zaměřuje se kromě běžných socio-ekonomických parametrů taky na životní styl – třeba na to, jak voliči tráví dovolenou, jak vychází s penězi nebo jaké mají oblíbené značky a média. Průzkum pracoval s reprezentativním vzorkem rozhodnutých voličů z online populace, z jeho výsledků vybíráme několik zajímavostí.

Voliči Andreje Babiše se od průměru populace výrazně liší v několika parametrech. Asi nepřekvapí, že jsou oproti voličům jiných kandidátů častěji v důchodu a že mají méně často vysokoškolské vzdělání. Téměř třetina z nich používá kontokorent a o něco častěji přežívají od výplaty k výplatě, naopak méně často mají spořící účty.

Pokud jde o volný čas, jsou fanoušci šéfa hnutí ANO poněkud konzervativní. 28 % z nich jezdí na dovolenou vždy na stejné místo, v celé populaci je to 19 %. Téměř 70 % z nich preferuje českou kuchyni, což je také nadprůměr. Výrazně častěji poslouchají české popové zpěváky a kapely (55 % oproti 39 % v populaci). Čtvrtina z nich by šla na dechovku, což je téměř dvojnásobek průměru. Skoro polovina z nich pravidelně sleduje pořady o bydlení a zahradě.

Příznivci Danuše Nerudové ve výzkumu asi rámcově odpovídají tomu, co se od nich čeká a jak působí kampaň Nerudové. Každý třetí z nich žije v širším centru velkého města. Výrazně častěji než zbytek populace jsou přesvědčeni, že lidé mají zásadní vliv na klimatickou změnu, stejně tak ve velké většině vnímají pozitivně Václava Havla.

Plných 26 % voličů Nerudové poslouchá hip hop, přičemž v populaci je to jen 11 %. Z médií nadprůměrně sledují zpravodajství na ČT24, zároveň ale taky často sledují youtubery. Zajímavé je, že Nerudová jako akademička neoslovuje nijak zvlášť vysokoškoláky – její podporovatele tvoří lidé všech vzdělání v průměrném počtu. Přestože ji podporují hlavně lidé, kteří v parlamentních volbách volili koalice SPOLU a Piráti a STAN, tvoří 5 % jejích příznivců voliči SPD. Tím se výrazně liší od Petra Pavla, jehož fanoušci jsou voliči SPD jen z jednoho procenta. Voliči vládní koalice u Pavla drtivě převažují.

U voličské základny Petra Pavla najdeme také několik zajímavostí. Generál oslovuje voliče, kteří investují a mají finanční rezervy, daleko častěji než průměr si myslí, že se v Česku žije dobře. Skoro dvakrát častěji jezdí na dovolenou třikrát ročně a více (Pavlovi voliči v 16 %, průměr populace v 9 %). Skoro třetina z nich by si zašla na klasickou hudbu. Častěji čtou tištěná i online média a skoro pětina z nich občas čte Reflex. Skoro polovina z nich v televizi sleduje pořady o historii.

Z pohledu politických preferencí jsou podobní voličům Danuše Nerudové, často sympatizují s Fialovou vládou a třeba i s Ivanem Bartošem. U vládních voličů je generál ještě populárnější než bývalá rektorka, naopak oproti ní zaostává u SPD a ANO, kde má velmi nízkou podporu.

Výsledky průzkumu o prezidentských kandidátech a další zajímavá čísla najdete na webu projektu Atlas Čechů.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.