Cyril Höschl: Máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli | Reflex.cz
nahoru

Cyril Höschl: Máme se nejlíp, jak jsme se kdy měli

Cyril Höschl11. května 2019 • 10:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Adekvátní sebehodnocení není úplně snadné. Často převládnou emoce nad realitou.

Dobrý den,

často slyším (dokonce i od Vás), že se nyní máme nejlépe, jak jsme se kdy v dějinách měli. Naproti tomu značná část obyvatel si to nemyslí, považuje to za „podvod na voličích“ a snáší argumenty, že tomu tak není. Je Vaše stanovisko nějak obhajitelné?

Jaroslava Pelhřimov

Lidská nespokojenost s vlastním osudem je jednou ze základních podmínek toho, aby se lidé nepřestali o něco snažit a neusnuli na vavřínech. Vlastně si nikdy nesmějí tak úplně myslet, že se mají dobře. Navíc emoce lze nahlížet také jako filtry, které k nám z okolního světa přednostně pouštějí to, co jim odpovídá, a potlačují to, co je s nimi v rozporu.

Zničí nás superlidé? Otázka slavného fyzika Stephena Hawkinga budí stále vášně

Jinými slovy, „když jsem nasr…., tak mi nikdo nebude vykládat, že se mám dobře!“. Svůj životní pocit poměřujeme asi tak, jako bychom si obvod pasu měřili centimetry namalovanými na gumě u trenýrek: máme ho celkem nezávislý na objektivní skutečnosti (v případě pasu na kilogramech). Rád upozorňuji na to, že máme nejmenší dětskou úmrtnost a nejdelší dožití v dějinách, že máme stále méně těžké fyzické práce, že na kilo chleba pracujeme stále kratší dobu, že máme nejkratší pracovní týden v naší historii, na planetě je nejméně válek atd., ale to všechno je mnohým málo.

Protože však propast mezi tím, jak se máme, a tím, jak se cítíme, se zvětšuje asi všude na světě, vezmu si na pomoc vynikajícího psychologa z Harvardu, Stevena Pinkera (autora slavné knihy Jak pracuje mozek), jenž na toto téma dělal rozsáhlý výzkum a shledal, že: Střední délka života se od roku 1880 do dneška prodloužila z 30 na 70 let. Dětská úmrtnost dramaticky klesla jak v rozvinutých, tak v rozvojových zemích. Hladomor, kdysi ve světě častý, je nyní vzácný. Svět celkově nikdy (!) nebyl demokratičtější než dnes. Dvě třetiny lidstva žijí v demokracii. Pokud jde jen o USA, pak například počet vražd na 100 tisíc obyvatel klesl z 8,3 před 30 lety na 5,3. V téže době klesla tamtéž míra chudoby z 12 na sedm procent.

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Představte si, že pravděpodobnost, že zahynete při autonehodě, je v USA nyní o 96 % (!) nižší než v roce 1920. Počet leteckých katastrof klesl od roku 1970 o 99 % a smrtelných pracovních úrazů o 96 % od roku 1913. Zlepšení infrastruktury vedlo ke snížení úmrtnosti při přírodních katastrofách, jako jsou tornáda a hurikány, o 89 procent od roku 1900. Gramotnost se všude zlepšuje, v Americe (ale i u nás) dosahuje bezmála 100 procent. Týdenní pracovní doba se od konce 19. století zkrátila více než o třetinu (z více než 60 hodin na zhruba 40)! Pračky, myčky, kuchyňské roboty a vysavače zkrátily průměrnou dobu domácích prací ze zhruba 60 hodin týdně v roce 1900 na současných asi 15 hodin.

Takže i když jsme naštvaní, máme blbou náladu a nadáváme na politiku, je to hlavně náš problém. Jinak je to celkem paráda.

Zápisky českého vězně: Hrdinství vám ve vězení moc dlouho nevydrží, hrdinové totiž…
Zeman a Babiš mají strašně špatný vliv na naši duši, jejich poselství je nuda a tupost,…Klíčová slova: Cyril Höschl, věda, život


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější