nahoru

Mikroplasty jako nový zabiják. Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů

Tereza Stonišová 17. března 2018 • 17:00
Mikroplasty jako nový zabiják. Drtivá většina balených vod obsahuje nebezpečné částice plastů
foto: čtk

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že míra mikroplastů, tedy nebezpečných mikroskopických částic plastů, se v různých složkách životního prostředí neustále zvyšuje. Že je tomu tak v oceánech, varuje WHO již delší dobu. Jenže nyní svá varování rozšířila: Většina balených vod v PET lahvích tyto plasty obsahuje také.

Nejnovější výzkum týkající se přítomnosti malých částic plastů v balených vodách si nechaly zpracovat sami výrobci balených vod. Jejich výzkumy pak WHO vyhodnotila a na jejich základě na nadměrnou přítomnost plastů ve vodě upozornila. Přítomnost mikroplastů v balené vodě je vskutku alarmující: mikročástice obsahovalo více než 90 % balených vod.

Výzkum probíhal formou analýzy 259 lahví rozličných značek balené vody, na devatenácti různých místech světa, v devíti různých zemích. Analýza zpracovala 11 různých (a většinou těch známějších) značek balené vody. Výsledek? Průměrný obsah mikročástic plastů v každé zkoumané balené vodě je 325 kusů na litr balené vody. Například v jedné lahvi balené vody značky Nestlé Pure Life byla přítomnost plastů enormní – na litr této vody připadalo 10 tisíc mikročástic. Z 259 lahví, které studie testovala, bylo pouhých 17 zcela bez plastů. Země, v nichž byly balené vody testovány, jsou Brazílie, Spojené státy, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Libanon, Keňa a Thajsko. Analýza probíhala s pomocí nilské červeně, již vědci využili k obarvení mikroplastů. Tím se jejich přítomnost zvýraznila a bylo tak možné je ve vodě identifikovat.

 

Výzkum probíhal v odborném centru Státní univerzity New York ve městě Fredonia ve státě New York. Podle týmu výzkumníků je počet plastů v balených vodách dvojnásobný oproti předchozímu výzkumu, který se týkal přítomnosti mikročástic ve vodě z vodovodu.

Nejčastějším druhem plastu, který se ve vodě objevoval, byl polypropylen. Tento polymer je jedním z nejběžnějších typů plastů, který se využívá v potravinářském průmyslu, ale také v laboratorních podmínkách. Vyrábějí se z něj například víčka plastových lahví.

Mezi lahvemi, které byly na mikročástice testovány, jsou i velmi známé značky, které vyrábějí nápoje v PET lahvích – a primárně ne balenou vodu. Jde například o minerálku San Pellegrino od společnosti Nestlé či další vody této společnosti (Nestlé Pure Life), evianskou minerálku, kterou produkuje společnost Danone či Aquafina od Pepsi.

 
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.