
Americká krajní pravice: od Ku-klux-klanu po Bannona aneb Stát unesli pedofilové
Ve Spojených státech si krajní pravice nikdy nevybudovala větší politickou stranu. Většinou působila v malých organizacích, které se stavěly proti hlavním politickým stranám nebo se snažily ovlivňovat pravý okraj Republikánské strany.
Hlavní proud americké krajní pravice se točí kolem teorie nadřazenosti bílé rasy. Jejím nositelem byl dlouho tradiční Ku-klux-klan, který se datuje již od konce války Severu proti Jihu a konce otroctví. Odpor jeho příznivců k rovnosti s černošskými Američany zažil druhý vzestup ve 20. století v souvislosti s hnutím za lidská práva této rasové menšiny. Vliv tradičních supremacistů, jak se této skupině říká podle anglického názvu pro nadřazenost, ale postupně upadl.
Nahrazují ho nové formy rasistických směrů. Vzhledem k absolutní svobodě slova, která v USA platí, najdeme v jejich řadách dokonce i organizace, které se hlásí k (neo)nacismu.
Silnější jsou ale ti, kdo rasovou nadřazenost bělochů spojují s ideologií hnutí evangelikálů, což je silně konzervativní hnutí amerických protestantských křesťanů. Většina z něj stojí na demokratické půdě, ale patří k němu i menší část rasistů či těch, kteří jsou například proti potratům schopni bojovat i násilnými formami.
Druhý velký proud na americké krajní pravici se jmenuje alternativní pravice, pro niž se nejčastěji používá anglické označení alt-right. To je politická subkultura, která se vyvinula zejména s nástupem moderních technologií, kdy na internetu začaly vznikat různé blogy a komunikační skupiny, z nichž se vyvinula řada alternativních médií. Jádrem ideologie této části americké krajní pravice jsou zejména různé konspirace. Velká část z nich se točí kolem podivné teorie, že
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!