Buchert: Trump je jako na tripu. Řeči o získání Grónska nebo Panamy zní šíleně, ale mají racionální základ
Donald Trump opět převádí, že má bujnou fantazii. Mimo to, že vyzval Kanadu, ať se stane 51. státem USA, začal nabádat k tomu, aby USA koupilo Grónsko. Jeho pozornosti neunikla ani Panama, protože nevyloučil, že by pro získání kontroly nad tamním průplavem neváhal použít vojenské síly. Nakolik jsou to jen silné řeči a v čem jsou Trumpovy názory opodstatněné? I na tyto otázky odpovídá Viliam Buchert.
Spojené státy mají v nákupech cizích území bohaté historické zkušenosti. Notoricky známý je případ, kdy USA koupily do Ruska Aljašku. Méně známý už je fakt, že více než 40 % jejich dnešního území získaly Spojené státy díky nějakému nákupu. V polovině 19. století podobně Američané uvažovali o nákupu Grónska, o kterém se opět mluví. Dnes ovšem na rozdíl od minulosti nikdo své území prodávat nechce.
Podstatou Trumpových výroků nejsou ani tak územní zisky, jako spíš kontrola nad geopoliticky důležitými oblastmi. Ať to jsou námořní trasy obchodních lodí, strategické přístavy nebo potenciální ložiska nerostných surovin, tím vším zmiňovaná území disponují. Zatím jsou ve sféře vlivu USA. Budou tam ale i v budoucnu?
Jak se Čína angažuje okolo Panamského průplavu? Kdo by garantoval bezpečnost samostatného Grónska před velmocenskými zájmy? A dokáže Trump uskutečnit aspoň něco ze svých velkohubých plánů? Dozvíte se ve videu.