Kateřina Šedá: Vyhrožovali mi kvůli manipulacím médií, Romové nejsou prasata, do měst by se měli vrátit | Reflex.cz
nahoru

Kateřina Šedá: Vyhrožovali mi kvůli manipulacím médií, Romové nejsou prasata, do měst by se měli vrátit

Čestmír Strakatý12. listopadu 2018 • 06:00
Prostor X: Rozhovor s Kateřinou Šedou
• video: 
Prostor X

Je dobrý terč pro lidi, kteří hledají viníka za své problémy. Umělkyni Kateřinu Šedou zajímá, jak vypadá normální život a proč v centrech turistických měst nejde normálně žít. Do Českého Krumlova nastěhovala 15 rodin, aby do vylidněného centra přinesla život. Místní jí za to ale vyhrožovali a posílali ji do plynu. Šedá říká, že za to mohly zmanipulované a nesprávné informace v médiích. Symbolicky chtěla lidem město ukrást. Ve skutečnosti si ho ale prý už dávno ukradli sami.

Místní uvěřili, že Šedá najala placené herce a chtěla jim ukazovat, jak mají žít. O to jí ale nešlo. Chtěla popsat, jak vlastně funguje turistické město. Chybu podle ní dělají zejména sami lidé, když třeba pronajímají své byty v centru a bydlí na periferii. Pak jsou frustrovaní z toho, že z krádeže, za kterou můžou tak trochu sami, nic nemají.

Pithart: Nejchudší to vzdali, rozevírá se strašně nebezpečná propast, Zeman by měl…

S turismem si podle Šedé neví rady nikde ve světě. Někde jsou ale napřed a aspoň něco zkouší. Třeba regulovat vstup do centra pomocí turniketů, nebo zákazat parkování autobusů, které tak můžou jen projíždět. Nikde ale prý spokojení nejsou. Život v turistickém městě je totiž těžký. Právě s tím se musely popasovat rodiny, se kterými Šedá spolupracovala. A nebylo to nic jednoduchého.

Českému Krumlovu uškodilo taky to, že byl několikrát vysídlený. Podobný osud ale potkal mnoho měst v Česku. Šedá tvrdí, že chyba byl třeba odsun Romů. Ti totiž dokážou do města přinést život a jsou podle ní pozitivní. Měli by se tak vrátit zpět. Češi podle Šedé ale stále mají hodně předsudků. Zdůrazňuje, že Romové nejsou prasata, jen se chovají svobodně.

Co je to normální život a jak ho žít? Proč se Šedá cítí být vhodným terčem pro svalování viny Čechů? O co jí vlastně jde a jak se jí daří své umění vysvětlovat běžným lidem? A proč záměrně provokuje?

Další díly pořadu Prostor X můžete vidět zde >>>

Barbora Strýcová: Po kritice Sereny mi vyhrožovali smrtí, kvůli bulváru cítím bezmoc a…
Boxerská mistryně světa: Nebojím se ničeho, Češi mě i tak posílají k plotně, můj úspěch…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
23,070
29,360
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější