nahoru

Zavěšené domy: Nezvyklé stavby na skále jsou ozdobou španělského městečka Cuenca

redakce LaZ26. srpna 2019 • 18:00
Zavěšené domy: Nezvyklé stavby na skále jsou ozdobou španělského městečka Cuenca
foto: Profimedia.cz

Největším magnetem středověkého města Cuenca (na východ od Madridu v oblasti Kastilie-La Mancha) jsou tzv. zavěšené domy.

Nejkrásnější pohled je na ně z visutého mostu svatého Pavla. Za zády máte klášter svatého Pavla s kostelem, vedle se zvedá kopec, odkud je překrásný výhled na celou Cuencu. Pod vámi spěchá řeka Huécar a přímo před sebou vysoko na skále vidíte domy s tmavohnědými balkony, které doslova visí nad propastí.

Kdysi se jim říkalo královy domy, protože se mělo za to, že zde některý z králů trávil léto. Historie o tom ale nic neříká. Dokonce se ani neví, kdo a kdy je postavil. Je pouze známo, že v 15. století je obýval jakýsi Gonzalo González de Canamares a později až do 18. století sloužily jako radnice.

V jednom z nich je dnes restaurace, ve druhém sídlí od roku 1966 Muzeum španělského abstraktního umění, v němž jsou zastoupeni Antonio Saura, Eusebio Sempere, Eduardo Chillida, Antoni Tapies a další španělští i cizí umělci, kteří zasáhli nějakým způsobem do vývoje umění ve Španělsku.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země