nahoru

Avantgardní škola Bauhaus: Oslavte její 100 leté výročí nocí ve slavné Desavě

Zuzana Šprinclová 10. července 2019 • 17:20
Avantgardní škola Bauhaus: Oslavte její 100 leté výročí nocí ve slavné Desavě
foto: Profimedia.cz

Patří k nejvýznamnějším ukázkám meziválečné avantgardní architektury. Ve školních budovách Bauhausu v německé Desavě se letos slaví sto let od založení stylu, který pronikl do všech uměleckých směrů. Zájemci v jedné z budov mohou i přespat.

Autentičtější ubytování by se asi těžko hledalo. Návštěvníci muzea v areálu Bauhausu v Desavě mohou bydlet v pokojích bývalých nadějných studentů školy, kteří zde žili mezi lety 1926 a 1932. Studia o velikosti asi 20 m2 se společným sociálním zařízením na chodbách jsou zrekonstruovaná do původní podoby.

Slavná avantgardní škola Bauhaus inspiruje dodnes — spojena jsou s ní jména světoznámých architektů a designérů, jako Walter Gropius, Marcel Breuer, Mart Stam nebo Mies van der Rohe, jemuž Brno vděčí za vilu Tugendhat.

Bauhaus založil v roce 1919 německý architekt Walter Gropius ve Výmaru. Škola se o šest let později přestěhovala do Desavy, kde vyrostl komplet budov — dnes ceněná památka. Z Desavy se pak ještě musela přesunout do Berlína, kde nad ní konečný ortel vyřkli nacisté, kteří ji zavřeli kvůli „bolševické rozvratné činnosti“. Nacisté chtěli budovy přestavět, zdály se jim málo německé, a komunisté (Desava byla na území bývalé NDR) je následně chtěli dokonce zbourat. Toho se naštěstí neodvážili a zrekonstruovaný komplex školy, domy profesorů i společné prostory s jídelnou nebo divadlem dnes slouží jako výstavní prostor, k němuž v letošním, stém výročí oslav založení Bauhausu přibude nové muzeum.


Noc v unikátu

Noc v pokojích školy Bauhausu vyjde na 35 až 45 eur, o víkendech 60 eur za noc. Více informací na www.bauhaus-dessau.de

Zuzana Šprinclová
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země