nahoru

Kapli Panny Marie na Výšinách u francouzského města Ronchamp navrhl slavný architekt Le Corbusier

redakce LaZ 1. července 2019 • 18:00
Kapli Panny Marie na Výšinách u francouzského města Ronchamp navrhl slavný architekt Le Corbusier
foto: Profimedia.cz

Mistrovské dílo architektury 20. století. Tak se hovoří o bělostné kapli Panny Marie na Výšinách (La Chapelle de Notre-Dame-du-Haut) nad starým hornickým městem Ronchamp ve Francii, zhruba 20 km severozápadně od Belfortu. Postavil ji v letech 1950-1954 francouzský architekt světové pověsti Charles Édouard Jeanneret (nar. 1887), známější pod uměleckým jménem Le Corbusier.

Betonovou stavbu tvoří loď o rozměrech 13 x 25 m. K tvaru střechy ho prý inspiroval krabí krunýř. Na straně budovy je místo k bohoslužbě pod oblohou. Betonová je studna, kam japonští turisté házejí mince, betonová je kazatelna, metr vysoká křtitelnice i dveře s betonovou mušličkou. Zvonici tvoří tři zvony zavěšené na traverzách.

Uvnitř je zakázáno fotografovat, což vzhledem k množství světla pronikajícího leda otvorem ze stropu by bez blesku nebylo ani dobře možné. Panna Marie v tomto světle stojící působí až mysticky, takže v srdci návštěvníka zůstane spíše obdiv k promyšlené práci architekta než pokora k božímu dílu. Na stavbu se dobře dívá zvenku, stavitel vytvořil opodál jakési návrší.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země