nahoru

Přírodní rezervace Údolí Brtnice: Načerpejte energii v nejmladším chráněném území na Jihlavsku

redakce LaZ 20. května 2019 • 18:00
Přírodní rezervace Údolí Brtnice: Načerpejte energii v nejmladším chráněném území na Jihlavsku
foto: Profimedia.cz

Přírodní rezervace Údolí Brtnice byla vyhlášena v roce 2001. Její rozloha je 69 ha a má 135 ha ochranného pásma.

Říčka Brtnice je pravobřežním přítokem řeky Jihlavy. Před ústím se údolí zužuje a má charakter malého kaňonu. Předmětem ochrany je údolní niva meandrujícího dolního toku Brtnice s přilehlými stráněmi od ústí až nad mlýn Doubkov v délce asi 5 km. Rozmanitá stanoviště zahrnují pobřežní porosty, vlhkou údolní nivu, chladné stinné lesní údolí, příkré stráně se skalními výchozy pokryté pestrou mozaikou sucho a teplomilných lučních porostů na jižních svazích, skupiny křovin a lesy. To umožňuje výskyt více než šesti set druhů rostlin včetně dvanácti vzácných a chráněných druhů a dalších čtrnácti ohrožených druhů z Červeného seznamu.

Pozornosti neujdou bohaté porosty vzácné kapradiny pérovníku pštrosího v okolí mlýna Doubkov. Pestrá je i zdejší fauna, především entomofauna se vzácnými druhy motýlů, a také bohatá fauna pavouků.

Přilehlým okolím vás provede tzv. Brtnická stezka. Začíná u hradu Rokštejna a navazuje na systém cyklostezek a tras pro pěší. Na své trase má 13 zastavení.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země