Castells: Vysoké věže z lidských těl jsou největší atrakcí katalánských lidových slavností | Reflex.cz
nahoru

Castells: Vysoké věže z lidských těl jsou největší atrakcí katalánských lidových slavností

redakce LaZ30. dubna 2019 • 18:22
Castells: Vysoké věže z lidských těl jsou největší atrakcí katalánských lidových slavností
foto: Profimedia.cz

Castells, doslova hrady, jak se říká těmto konstrukcím z lidských těl, jsou bezesporu zlatým hřebem na lidových slavnostech v Barceloně a jižní části Katalánska.

Jediným stavebním prvkem je tu člověk. Představte si zcela zaplněné náměstí, hudbu, která najednou jakoby úžasem utichne, a skupinu lidí, jak se postupně šplhají po zádech jeden druhému, až vytvoří konstrukci úctyhodné výšky. Tím posledním „kamínkem“ bývá dítě tak pětileté, s přilbou na hlavě, které za bouřlivého jásotu zamává davu a pak už sjíždí z vršku dolů, za ním pak ostatní.

Původ tohoto dnes sportovně-folklorního představení lze spatřovat ve středověkých tancích Valencijců, při nichž se vytvářely miniaturní lidské věže. V Katalánsku se poprvé objevily v 19. století a získávají si stále větší oblibu. Jednou za dva roky probíhá v Tarragoně soutěž ve stavbě castells, jíž se účastní všichni, kdo v této tradiční disciplíně něco znamenají. Nejlepším týmem se už mnohokrát za sebou stali Castellers de Vilafranca. Za svůj největší úspěch považují věž o devíti patrech.

Tajemné město Ciudad Perdida: Místní se snažili sídlo svých indiánských předků utajit…

136 let se stavělo načerno. Nyní slavný chrám Sagrada Família dostal stavební povolení

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Články odjinud
Starší články Lidé a Země