nahoru

Castells: Vysoké věže z lidských těl jsou největší atrakcí katalánských lidových slavností

redakce LaZ 30. dubna 2019 • 18:22
Castells: Vysoké věže z lidských těl jsou největší atrakcí katalánských lidových slavností
foto: Profimedia.cz

Castells, doslova hrady, jak se říká těmto konstrukcím z lidských těl, jsou bezesporu zlatým hřebem na lidových slavnostech v Barceloně a jižní části Katalánska.

Jediným stavebním prvkem je tu člověk. Představte si zcela zaplněné náměstí, hudbu, která najednou jakoby úžasem utichne, a skupinu lidí, jak se postupně šplhají po zádech jeden druhému, až vytvoří konstrukci úctyhodné výšky. Tím posledním „kamínkem“ bývá dítě tak pětileté, s přilbou na hlavě, které za bouřlivého jásotu zamává davu a pak už sjíždí z vršku dolů, za ním pak ostatní.

Původ tohoto dnes sportovně-folklorního představení lze spatřovat ve středověkých tancích Valencijců, při nichž se vytvářely miniaturní lidské věže. V Katalánsku se poprvé objevily v 19. století a získávají si stále větší oblibu. Jednou za dva roky probíhá v Tarragoně soutěž ve stavbě castells, jíž se účastní všichni, kdo v této tradiční disciplíně něco znamenají. Nejlepším týmem se už mnohokrát za sebou stali Castellers de Vilafranca. Za svůj největší úspěch považují věž o devíti patrech.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země