nahoru

Za rytíři na Kós: Mohutná benátská pevnost Antimáchia vás přenese do středověku

redakce LaZ 1. března 2019 • 14:45
Za rytíři na Kós: Mohutná benátská pevnost Antimáchia vás přenese do středověku
foto: Profimedia.cz

Ten, komu i v dnešní době bije srdce v rytířském rytmu, by si při návštěvě řeckého ostrova Kós neměl nechat ujít benátskou pevnost jménem Antimáchia. Ve čtrnáctém století ji zde nechali zbudovat rytíři řádu svatého Jana a není divu, že při rozloze přes dva a půl hektaru bývala největším hradem tohoto typu na ostrově. Její hradby jsou tak mohutné, že na obranu pevnosti stačilo pouhých patnáct rytířů a kolem tří stovek ostrovanů.

Krátce po svém vzniku sloužila pevnost dokonce i jako vězení pro odsouzené rytíře, později jako útočiště před alžírskými a saracénskými piráty. Dodnes se uvnitř pevnosti zachovaly dva kostely a několik dalších domů a studen. Zašlá sláva starého hradu ožívá každého šestadvacátého července, kdy se tu konají náboženské slavnosti. Půjdete-li pěšky, je to ze stejnojmenné vesnice nebo vesnice Kardámena pouhé tři kilometry.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země