nahoru

Czech Press Photo 2018: Kdo získá cenu čtenářů Lidé a Země? Dejte hlas své nejoblíbenější fotce!

red17. října 2018 • 18:00
Lenka Klicperová, Lidé a země – Ženy islamistů z IS
Lenka Klicperová, Lidé a země – Ženy islamistů z IS
• foto: 
Czech Press Photo

Hlasujte o čtenářsky nejoblíbenější fotografii letošních finalistů Czech Press Photo! Vaše hlasy rozhodnou, kdo z nominovaných získá speciální Cenu čtenářů magazínu Lidé a Země. Do 19. 11. můžete dát hlas své nejoblíbenější fotce. Výherce cenu převezme na slavnostním ceremoniálu na Staroměstské radnici 20. listopadu 2018. Spolu s diplomem získá oceněný fotograf další hodnotné ceny.

Jak hlasovat? Můžete udělit 1 až 3 hlasy. Klikněte na vybranou fotografii, sjeďte na konec článku, opište kontrolní kód a odešlete tak svůj hlas svému favoritovi, případně favoritům. Děkujeme!

Marek Musil, volný fotograf – Dust&Light the Burning Man Collection: Dust&Light je sérii ze světově známého festivalu Burning Man. Zobrazuje fotky uměleckých instalací, nápaditých alegorických vozů a bláznivých kostýmů i portréty účastníků.
Lenka Klicperová, Lidé a země – Ženy islamistů z IS: Islámský stát v Sýrii a Iráku padl a je najednou nikdo nechce. Nemají doklady, žijí ve stanech a jejich domovské země je nechtějí. Jejich manželé – militantní islamisté, jsou buď mrtví, nebo v zajetí. Ony ztratily své ochránce. Mnohé z nich byly součástí mašinerie IS, jsou tu ale také ženy a dívky provdané proti své vůli. Seznamte se s manželkami džihádistů z Islámského státu.
Martin Divíšek, Deník/EPA – Zákulisí Baletu Národního divadla: Den co den, šest dní v týdnu, plných potu, dřiny a bolesti. Krásné baletky a tanečníci na sobě tvrdě pracují na zkušebních sálech, aby pak to nejlepší ze sebe ukázali s úsměvem, ladností, elegancí a s jistotou na jevišti před diváky.
Stanislav Krupař, volný fotograf – Zdevastovaný východ: Uplynuly 4 roky od revoluce důstojnosti a Ukrajina není v dobrém stavu. Velká část separatistického východu se zdá být nadobro ztracena, regiony sužuje devastace. Ukrajina je energeticky nejvíce náročná země na světě a šestý největší výrobce CO2 na obyvatele. Přestože začala postupně přijímat normy Evropské unie, pokrok je pomalý a jsou systematicky porušovány normy na ochranu životního prostředí.
Filip Singer, EPA – Zimní olympijské hry 2018: Zimní olympijské hry 2018, Pchjongčchang, Jižní Korea, únor 2018
Ludmila Korešová, volná fotografka – Žabí hlídka: „Každý rok u nás na vesnici přechází stovky ropuch obecných přes frekventovanou silnici do blízkého rybníka, aby tu dokončily svoji rozmnožovací misi. Bohužel oblast nespadá pod žádné ochranné pásmo a to, že zde auta každoročně zabíjí stovky žab, nikoho nezajímá. Letos jsme v kyblících přenesli přes 500 ropuch obecných a doufám, že jsme pomohli posílit místní populaci.“
Pavel Nasadil, volný fotograf – Věznice pro mladistvé: Vazební věznice pro mladistvé stojí na okraji slumu Kroo Bay v centru Freetownu. Po celé délce je lemován lodžií s katrem, za kterým se poflakují mladí delikventi. Momentálně jich tady je 38 z celkové kapacity padesáti osob. Jejich osudy jsou různé, ale jedno mají společné – na rozsudek se tu čeká velmi dlouho. Soudní systém v Sieře Leone je po epidemii eboly téměř nefunkční a chaotický.
Roman Vondrouš, ČTK – Móda na dostizích: Česká republika má dlouhou a význačnou historii koňských dostihů. Každé závodiště je specifické svým unikátním prostředím, pro které je vyhledáváno diváky. Na počátku 20. století byly koňské dostihy sport pro elitu a bohaté, a diváci tak využívali příležitost předvést své bohatství a společenské postavení prostřednictvím módy. Tento postoj se částečně zachoval i do dnešní doby.
Stanislav Krupař, volný fotograf – Planeta šamanů: Tuva je území na jihu Sibiře, kterému se také přezdívá Pravlast šamanů. Když Tuvu poznáte blíže a hlouběji, zjistíte samozřejmě, že ne vše je tak romantické. Avšak krása a divokost tohoto netknutého koutu země válcuje všechnu skepsi.
Boris Nemeth, Týždeň – Reportáž z demonstrací „Za slušné Slovensko“: Reportáž z demonstrací „Za slušné Slovensko“ v Bratislavě od února do dubna 2018.
David Sládek, volný fotograf – Do ulic: Británie byla v posledních letech svědkem množství demonstrací. Desetitisíce lidí protestovaly za lepší životní podmínky, za záchranu zdravotnictví, pro brexit i proti němu a za desítky dalších kauz.
Matěj Dereck Hard, volný fotograf – Telefon: Série inscenovaných fotografií, která kritizuje současnou přehnanou závislost lidí na chytrých telefonech. Jedná se příběh jednoho dne páru. Hlavní roli sehrál zpěvák David Kraus a světová tenistka Barbora Strýcová. Série vznikla pro výstavu „Love is HARD“ (11/2017) a byla prezentována formou cinemagrafového videa se zvukem a originální hudbou.
Jiří Steinbach, volný fotograf – Uffizi: Celá série vznikla 7. srpna 2018 v průběhu jednodenní návštěvy slavné galerie Uffizi ve Florencii (Toskánsko, Itálie). Autor se soustředil na chování návštěvníků, kteří v kombinaci celkové atmosféry a speciálního osvětlení v galerii vytvářeli zajímavé pózy.
Jan Cága, volný fotograf – Delta Dunaje: Dunajská delta je nejzachovalejší říční delta v Evropě rozkládající se na hranicích Rumunska a Ukrajiny. V mokřadech, stojatých a tekoucích vodách dunajské delty žije přes 1 200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva a od roku 1991 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velké lužní oblasti dunajské delty v minulosti ustupovaly hlavně potřebám zemědělství a nadměrnému rybolovu. Dnes se zde rozvíjí zejména turistický potenciál.
Radek Cihla, Týden, Instikt – Smutný návrat hrdinů: 2018.08.08. – Praha-Ruzyně – Těla tří českých vojáků, (Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka), kteří padli v Afghánistánu, dopravil ve středu do Česka letecký speciál. Na pražském letišti v Ruzyni proběhl po přistání pietní ceremoniál, kterého se zúčastnili pozůstalí i mnoho ústavních činitelů.
Filip Singer, EPA – Kancléřka: Život kancléřky jedné z nejdůležitějších současných zemí světa je plný schůzek na nejvyšší úrovni. Setkává se s premiéry i hlavami států. Poslední rok patřil k jejím nejtěžším. V roce 2017 obhájila po čtvrté kancléřské křeslo. Tentokrát již s citelnou ztrátou důvěry voličů. Čelila několika vnitropolitickým krizím, které ustála. Čelí tlaku ze zahraničí i doma v důsledku svého rozhodnutí přijímat uprchlíky. Má mnoho příznivců, má mnoho odpůrců. Angela Merkel – první dáma světové politiky.
Ondřej Prosický, volný fotograf – pes hyenovitý na lovu: Pes hyenovitý na lovu telete buvola afrického, Moremi Game Reserve, delta řeky Okavango, Botswana. Psi hyenovití patří k nejefektivnějším lovcům africké divočiny. Přesto jim občas obstarání potravy zabere delší čas. Samice buvola bránila mládě několik desítek minut.
Tomáš Benedikovič, Denník N – Babiš v Jihlavě: Jeden z posledních předvolebních mítinků Andreje Babiše v Jihlavě. Vrcholem byla soutěž v jedení párků.
Václav Pancer, ČTK – Tisíce sokolů na sletu v Praze: Tisíce sokolů z Česka i zahraničí přijely na začátku července do Prahy, kde se uskutečnil 16. všesokolský slet v Praze. Šestidenní slet se koná jednou za šest let.
Petr Kleiner, volný fotograf - Trenér: BK JiP Pardubice je jeden z nejstarších a nejúspěšnějších klubů v ČR. Hlavním trenérem je Američan Levell Sanders. Díky jeho vedení a skvělému výkonu hráčů skončil klub na celkovém 3. místě. Může tak hrát v kvalifikaci o účast v Eurolize basketbalu. Trenérův energický způsob vedení týmu dokáže motivovat hráče k maximálnímu nasazení.

red


Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země