Czech Nature Photo: Podívejte se na nejkrásnější fotografie přírody a vyberte tu nejlepší! | Reflex.cz
nahoru
Lidé a země | Léto v Rakousku

Czech Nature Photo: Podívejte se na nejkrásnější fotografie přírody a vyberte tu nejlepší!

red20. března 2018 • 15:50
Czech Nature Photo: Podívejte se na nejkrásnější fotografie přírody a vyberte tu nejlepší!
foto: Czech Nature Photo

Mezinárodní odborná porota soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo vybrala z téměř 1 800 snímků nominace do celkem osmi základních kategorií. Prohlédněte si nejkrásnější fotky a vyberte čtenářsky nejoblíbenější fotku! 

Do soutěže se přihlásilo 252 českých a slovenských fotografů. V kategorii Savci se do užší nominace dostaly snímky Vladimíra Čecha Tygr a bouře, Igora Mikuly Klokan nenápadný a Jiřího Karbuse Zasklený v oceánu. V kategorii Ptáci jsou to fotografie Martina Tomáše Železničář, Libora Šejny Ve vánici a Lukáše Martínka Ochránce. V případě kategorie Plazi, obojživelníci a podvodní život jsou mezi favority na vítězství Pagekon lupenoocasý Igora Mikuly, Ropušák od Viktora Vrbovského a Pod ledem Rostislava Štefánka. U Bezobratlých jsou to František Dulík s Posledním bojovníkem, Jakub Hodáň se Starostlivou matkou a dále pak také fotografií Cikáda Igora Mikuly.

Kategorii Český les zastupuje mezi nominovanými Ondřej Balý se snímkem Strážce věže, Josef Bosák s Mlhavým ránem v Beskydech a David Mahovský s fotografií Před východem slunce. V kategorii České zemědělství a venkov je v nominacích Jana Mašterová s fotografií Učesaná země, Milan Motyka a jeho Spící královny a Michal Kolář se snímkem Kování koně. V kategorii Zvířata v lidské péči soutěží Michal Dobeš s fotografií Strach, Martin Veselý se Zaskleným gepardem a Roman Vodička se Slávkem. Přírodu v Praze pak zastupuje Jiří Durdík se snímkem Prosím před lidmi ne, Petr Kocourek s Labutí královnou a Ivan Mikšík s Krčským muflonem.   

Za pyramidami se nejezdí jen do Egypta. Kde jinde po světě lze tyto zajímavé stavby najít?

Do kategorie Nejlepší fotografie české přírody byl nominován Zdeněk Jakl za snímek Skokan skřehotavý, Petr Salinger s fotografií Vlha a nakladač a Václav Bystřický s Králíčkem ohnivým.

Speciální cenu se rozhodla porota udělit navíc k vyhlášeným oceněním Vladimíru Čechovi mladšímu za sérii fotografií Obyvatel českého lesa pořízených pomocí fotopastí. Také ocenila trojici z nejmladších autorů cenou Junior Awards - Jakuba Klímu, Mojmíra Ševčíka a Olivera Joska, neboť láska k přírodě začíná již v dětském věku a je třeba ji podporovat a rozvíjet.

Porota pod vedením fotografa Michala Krauseho, měla mezinárodní zastoupení v osobě španělského biologa a fotografa přírody Javiera Aznara. Z českých porotců to byl například Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, Petr Bambousek, držitel ocenění z prestižních soutěží Wildlife Photographer of the Year, Sony World Photography Awards a Czech Press Photo či držitel řady ocenění fotograf Václav Šilha. 

Za původními obyvateli USA: Tajemná města zmizelých národů
Andrea Bláhová 23. února 2018 • 11:36

Za původními obyvateli USA: Tajemná města zmizelých národů

Práce českých a slovenských fotografů zachycujících přírodu jak v Česku, tak kdekoliv jinde ve světě, bylo možné posílat od 18. ledna do 18. února prostřednictvím stránky www.czechpressphoto.cz. Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2018 bude zahájena vernisáží v pražské galerii Czech Photo Centre 4. dubna. Zde také proběhne 19. dubna slavnostní vyhlášení výsledků.

„Letošní ročník byl profesionální, do soutěže dorazily opravdu kvalitní fotografie a porota, která letos měla mezinárodní zastoupení díky fenomenálnímu španělskému fotografovi přírody Javieru Aznarovi ve velké konkurenci vybírala velmi těžce. Mohu s jistotou říci, že výstava bude skvělá. Doufám, že autoři, jejichž snímky nejsou oceněni, nebudou zklamáni a budou pyšní, že jsou součástí projektu Czech Nature Photo. Soutěž považujeme za silný nástroj vzdělávání a motivace k ochraně přírody  a doufáme, že fotografie unikátní přírody, která nám všem mizí před očima, dokáže veřejnost přesvědčit o naléhavosti její ochrany,“ říká Veronika Souralová, porotkyně letošního ročníku Czech Nature Photo a současně i ředitelka galerie Czech Photo Centre.

Vyberte vítěze Ceny diváků a čtenářů Lidé a Země. Hlasovat můžete do 17.4. do 12.00 hodin. 

Mojmír Ševčík - Pelikán
David Mahovský - Před východem slunce
Michal Dobeš - Strach
Oliver Josek - Nenasytná zlobidýlka
Jakub Klíma - Zrcadlení
František Dulík - Poslední bojovník
Vladimír Čech ml. - Fotopasti - Sto a jedna myšlenka
Roman Vodička - Slávek
Milan Motyka - Spící královny
Vladimír Čech ml. - Fotopasti -Když zvědavost vítězí
Petr Kocourek - Labutí královna
Vladímír Čech ml. - Tygr a bouře
Václav Bystřický - Králiček ohnivý
Jiří Karbus - Zasklený v oceánu
Igor Mikula - Klokan nenápadný
Martin Tomáš - Železničář
Ondřej Balý - Střážce Věže
Libor Sejna - Ve vánici
Viktor Vrbovský - Ropušák
Rostislav Štefánek - Pod ledem
Salinger Petr - Vlha a nakladač
Jana Mašterová - učesaná země
Igor Mikula - Pagekon lupenoocasý
Martin Veselý - zasklený gepard
Igor Mikula – Cikáda
Josef Bosák - Mlhavé ráno v Beskydech
Ivan Mikšík- Krčský muflon
Lukáš Martínek - Ochránce
Jiří Durdík - Prosím před lidmi ne
Zdeněk Jakl - Skokan skřehotavý
Michal Kolář - Kování koně
Jakub Hodáň - Starostlivá matka

Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v galerii Czech Photo Centre 19. dubna.

Deštivé rekordy: Kde zažijete lijáky, při kterých žádný deštník nepomůže a kde zaprší…
Czech Press Photo 2017: představujeme nominované snímky kategorie Portrét. Hlasujte v…

red
Diskuse ke článku

 

Články odjinud
Starší články Lidé a Země