nahoru

Czech Nature Photo: Podívejte se na nejkrásnější fotografie přírody a vyberte tu nejlepší!

red20. března 2018 • 15:50
Czech Nature Photo: Podívejte se na nejkrásnější fotografie přírody a vyberte tu nejlepší!
foto: Czech Nature Photo

Mezinárodní odborná porota soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo vybrala z téměř 1 800 snímků nominace do celkem osmi základních kategorií. Prohlédněte si nejkrásnější fotky a vyberte čtenářsky nejoblíbenější fotku! 

Do soutěže se přihlásilo 252 českých a slovenských fotografů. V kategorii Savci se do užší nominace dostaly snímky Vladimíra Čecha Tygr a bouře, Igora Mikuly Klokan nenápadný a Jiřího Karbuse Zasklený v oceánu. V kategorii Ptáci jsou to fotografie Martina Tomáše Železničář, Libora Šejny Ve vánici a Lukáše Martínka Ochránce. V případě kategorie Plazi, obojživelníci a podvodní život jsou mezi favority na vítězství Pagekon lupenoocasý Igora Mikuly, Ropušák od Viktora Vrbovského a Pod ledem Rostislava Štefánka. U Bezobratlých jsou to František Dulík s Posledním bojovníkem, Jakub Hodáň se Starostlivou matkou a dále pak také fotografií Cikáda Igora Mikuly.

Kategorii Český les zastupuje mezi nominovanými Ondřej Balý se snímkem Strážce věže, Josef Bosák s Mlhavým ránem v Beskydech a David Mahovský s fotografií Před východem slunce. V kategorii České zemědělství a venkov je v nominacích Jana Mašterová s fotografií Učesaná země, Milan Motyka a jeho Spící královny a Michal Kolář se snímkem Kování koně. V kategorii Zvířata v lidské péči soutěží Michal Dobeš s fotografií Strach, Martin Veselý se Zaskleným gepardem a Roman Vodička se Slávkem. Přírodu v Praze pak zastupuje Jiří Durdík se snímkem Prosím před lidmi ne, Petr Kocourek s Labutí královnou a Ivan Mikšík s Krčským muflonem.   

Do kategorie Nejlepší fotografie české přírody byl nominován Zdeněk Jakl za snímek Skokan skřehotavý, Petr Salinger s fotografií Vlha a nakladač a Václav Bystřický s Králíčkem ohnivým.

Speciální cenu se rozhodla porota udělit navíc k vyhlášeným oceněním Vladimíru Čechovi mladšímu za sérii fotografií Obyvatel českého lesa pořízených pomocí fotopastí. Také ocenila trojici z nejmladších autorů cenou Junior Awards - Jakuba Klímu, Mojmíra Ševčíka a Olivera Joska, neboť láska k přírodě začíná již v dětském věku a je třeba ji podporovat a rozvíjet.

Porota pod vedením fotografa Michala Krauseho, měla mezinárodní zastoupení v osobě španělského biologa a fotografa přírody Javiera Aznara. Z českých porotců to byl například Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, Petr Bambousek, držitel ocenění z prestižních soutěží Wildlife Photographer of the Year, Sony World Photography Awards a Czech Press Photo či držitel řady ocenění fotograf Václav Šilha. 

Práce českých a slovenských fotografů zachycujících přírodu jak v Česku, tak kdekoliv jinde ve světě, bylo možné posílat od 18. ledna do 18. února prostřednictvím stránky www.czechpressphoto.cz. Výstava všech oceněných a dalších vybraných fotografií Czech Nature Photo 2018 bude zahájena vernisáží v pražské galerii Czech Photo Centre 4. dubna. Zde také proběhne 19. dubna slavnostní vyhlášení výsledků.

„Letošní ročník byl profesionální, do soutěže dorazily opravdu kvalitní fotografie a porota, která letos měla mezinárodní zastoupení díky fenomenálnímu španělskému fotografovi přírody Javieru Aznarovi ve velké konkurenci vybírala velmi těžce. Mohu s jistotou říci, že výstava bude skvělá. Doufám, že autoři, jejichž snímky nejsou oceněni, nebudou zklamáni a budou pyšní, že jsou součástí projektu Czech Nature Photo. Soutěž považujeme za silný nástroj vzdělávání a motivace k ochraně přírody  a doufáme, že fotografie unikátní přírody, která nám všem mizí před očima, dokáže veřejnost přesvědčit o naléhavosti její ochrany,“ říká Veronika Souralová, porotkyně letošního ročníku Czech Nature Photo a současně i ředitelka galerie Czech Photo Centre.

Vyberte vítěze Ceny diváků a čtenářů Lidé a Země. Hlasovat můžete do 17.4. do 12.00 hodin. 

Mojmír Ševčík - Pelikán
David Mahovský - Před východem slunce
Michal Dobeš - Strach
Oliver Josek - Nenasytná zlobidýlka
Jakub Klíma - Zrcadlení
František Dulík - Poslední bojovník
Vladimír Čech ml. - Fotopasti - Sto a jedna myšlenka
Roman Vodička - Slávek
Milan Motyka - Spící královny
Vladimír Čech ml. - Fotopasti -Když zvědavost vítězí
Petr Kocourek - Labutí královna
Vladímír Čech ml. - Tygr a bouře
Václav Bystřický - Králiček ohnivý
Jiří Karbus - Zasklený v oceánu
Igor Mikula - Klokan nenápadný
Martin Tomáš - Železničář
Ondřej Balý - Střážce Věže
Libor Sejna - Ve vánici
Viktor Vrbovský - Ropušák
Rostislav Štefánek - Pod ledem
Salinger Petr - Vlha a nakladač
Jana Mašterová - učesaná země
Igor Mikula - Pagekon lupenoocasý
Martin Veselý - zasklený gepard
Igor Mikula – Cikáda
Josef Bosák - Mlhavé ráno v Beskydech
Ivan Mikšík- Krčský muflon
Lukáš Martínek - Ochránce
Jiří Durdík - Prosím před lidmi ne
Zdeněk Jakl - Skokan skřehotavý
Michal Kolář - Kování koně
Jakub Hodáň - Starostlivá matka

Slavnostní ceremoniál vyhlášení vítězů a předání cen proběhne v galerii Czech Photo Centre 19. dubna.

red
Diskuse ke článku