Bolivijské údolí Vallegrande aneb Kde končí stopy ikonického Che Guevary? | Reflex.cz
nahoru
Lidé a Země | Řecko 365 dní

Bolivijské údolí Vallegrande aneb Kde končí stopy ikonického Che Guevary?

Petra Ježková23. února 2018 • 17:30
Bolivijské údolí Vallegrande aneb Kde končí stopy ikonického Che Guevary?
foto: Profimedia.cz

O tomhle místě se píše v průvodcích Bolívií jen málo a autobusy s turisty sem nejezdí vůbec. Údolí Vallegrande přitom není žádný zapadákov bez půvabu, má svoje zvláštní specifikum. Právě tady skončil život legendárního revolucionáře a dnešní ikony všech „levičáků“ Ernesta Guevary de la Serny, zvaného jednoduše Che.

U silnice v Samaipatě stojí dvě Španělky a jeden Izraelec s jasnou vizáží revolucionáře: plnovous a čepice „fidelovka“. Všichni míříme do Vallegrande, města ve stejnojmenném údolí. První polovinu cesty zdoláváme na korbě náklaďáku, pak si stopneme pick-up. Osm hodin, a jsme tu.

Zatímco výhled na zelené hory obrovského údolí byl strhující, o městě Vallegrande se to říct nedá. Téměř jediný a tak trochu „ušmudlaný“ hotel v malém městě stojí pouhých dvacet pět korun na noc. Majitelka si sice občas odskočí a zamkne hlavní vchod, čímž lidi uvnitř hotelu i před ním uvrhne do mírné paniky, ale to asi patří k ceně. Brzy zjišťujeme, že jsme v celém městě jediní „bílí“. Všem je jasné, proč tu jsme, a místní nám okamžitě nabízejí pomoc.

Na hlavě sombrero a v ústech doutník. To jsou kubánští „los vaqueros“

Nadšený dobrovolník nás ještě ten večer táhne do místní nemocnice, kde byl v malé prádelně mrtvý comandante v roce 1967 „vystaven“. Modré zdi staré prádelny jsou popsány hesly revolucionářů z celého světa. Na druhé straně města, za hřbitovem, je ještě k vidění mauzoleum Che Guevary a několika jeho posledních companeros. Nasáváme atmosféru a pak už chceme vidět místo, kde se to všechno stalo.

La Higuera

Do vesnice La Higuera, kde byl Che zastřelen, je to jen sedmdesát kilometrů. Žije tu asi osmdesát lidí a i to nám přijde moc. Domky kolem malého náměstíčka by člověk spočítal na prstech. Obrázek Che Guevary je na každé zdi a za náměstím je dokonce malé muzeum, kde je popsán postup jeho skupiny údolím Vallegrande. Každý tu má svou historku o tom, jak se s comandantem osobně setkal, a když na to nevypadá věkem, bude vám aspoň tvrdit, že Che navštívil jeho babičku.

Fenomén jménem Kuba: Guantánamo, zátoka bezpráví
Petr Tůma 18. ledna 2018 • 14:56

Fenomén jménem Kuba: Guantánamo, zátoka bezpráví

Verzí o tom, kudy přesně malá skupina partyzánů postupovala obrovským údolím, je spousta a pravdu už asi nikdo nezjistí. Všichni se ale shodnou na tom, že nejvíce bojovníkům pomáhala trpasličí žena, která žila v malém domku na samotě v kopcích. Zbytky jejího domu tu ještě stojí, v blízkosti rokle El Churo. Právě to je místo, kde Che Guevaru nakonec bolivijské jednotky ve spolupráci s CIA zajaly.

Pod tímhle kamenem

Sestupujeme do rokle. Vede nás farmář, který má vedle místa tehdejší neslavné bitvy malé políčko. Pěšina je strmá, úzká a my mu sotva stačíme. Pak se mezi skálami a stromy najednou rozevře malé prostranství. „Tak tady dostali Che Guevaru. Nejdřív ho postřelili do nohy, když se pokoušel utéct po támhleté skále. Pak se zraněný skrýval pod tímhle kamenem,“ říká a ukazuje na velký kámen s nápisem Che.

Che Guevara převlečený za obchodníka, s vyholenou hlavou a tlustými brýlemi, vstoupil tajně na území Bolívie roku 1966, aby odtud šířil kubánskou revoluci po celé Latinské Americe. Pohyboval se právě na území údolí Vallegrande, jen s malou skupinou několika partyzánů. Podle jeho bolivijského deníku se skupině moc nevedlo, členové trpěli hladem, místní obyvatelé je nepřijali nijak zvlášť radostně a sám Che měl velké zdravotní problémy. Pak se bolivijské armádě podařilo dopadnout dva členy gerily, Francouze Regise Debraye a Argentince Cira Bustose. To vedlo k odhalení přítomnosti samotného Che v Bolívii.

Fenomén jménem Kuba: Voňavý tabák mezi sloními hřbety
František Bureš 19. ledna 2018 • 11:04

Fenomén jménem Kuba: Voňavý tabák mezi sloními hřbety

O šest měsíců později, 8. června 1967, byl Che Guevara nakonec dopaden, právě tady v rokli El Churo. Ironií je, že CIA vyslala jako svého agenta pověřeného tím, aby Che Guevaru našel, bývalého utečence z Kuby, Felixe Rodrigueze. Když zraněného Che tentýž den z rokle odvlekli do školní místnosti v La Higueře, kde ho věznili a druhý den kolem poledne nakonec zastřelili, byl právě Rodriguez pověřen úkolem tento rozsudek smrti comandantemu oznámit. Dodnes má prý bývalý agent CIA na své pistoli malou skleněnou bublinu s posledním tabákem Che Guevary.

Ernesto Guevara de la Serna byl popraven deset minut po jedné hodině 9. října 1967. Socialistickou revoluci v Latinské Americe a nakonec v samotné Bolívii to ale, jak se zdá, nezastavilo.

Tajemný kanál Maturacá: Expedice do bílých míst na mapě Jižní Ameriky
Kamila Šimková-Broulová 24. ledna 2018 • 11:22

Tajemný kanál Maturacá: Expedice do bílých míst na mapě Jižní Ameriky

Za kávou do Guatemaly. Jaká je cesta kávového zrnka od jeho zasazení do země až po…

Petra Ježková
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země