nahoru

Czech Press Photo 2020: Kdo získá cenu čtenářů Lidé a Země? Dejte hlas své nejoblíbenější fotce!

red 6. listopadu 2020 • 16:00
Martin Divíšek / EPA / Praha za dob koronaviru.
Martin Divíšek / EPA / Praha za dob koronaviru.
• foto: 
Czech Photo

Hlasujte o čtenářsky nejoblíbenější fotografii letošních finalistů 26. ročníku Czech Press Photo! Vaše hlasy rozhodnou, kdo z nominovaných získá speciální Cenu čtenářů magazínu Lidé a Země. Do 19. 11. můžete dát hlas své nejoblíbenější fotce. Výherce cenu převezme na slavnostním ceremoniálu vyhlášení výsledků v Národním muzeu 2. prosince. Spolu s diplomem získá oceněný fotograf další hodnotné ceny.

Jak hlasovat? Můžete udělit 1 až 3 hlasy. Klikněte na vybranou fotografii, sjeďte na konec článku, opište kontrolní kód a odešlete tak svůj hlas svému favoritovi, případně favoritům. Děkujeme!

Nominace v kategorii Aktualita: Jaroslav Novák / TASR / Loučení s koronou. Lidé se baví během hostiny za přibližně půlkilometrovým stolem na pražském Karlově mostě 30. června 2020. Velkolepá hostina měla být podle organizátorů jakýmsi symbolickým rozloučením s koronavirovou krizí.
Nominace v kategorii Portrét: David Neff / MAFRA a.s./ Sestřičky po službě na ARO „covidáriu“ v Nemocnici Na Bulovce. Zdravotní sestry po službě na ARO "covidáriu" v Nemocnici Na Bulovce. Zdravotníci bojují o životy pacientů ve dvanáctihodinových směnách ve speciálních ochranných skafandrech a jejich tváře devastují respirátory.
Nominace v kategorii Každodenní život: Kevin V. Ton / Jízda historickou tramvají. Povinnost používat roušky se vrátila. Česká republika, Praha, 12. září 2020.
Nominace v kategorii Každodenní život: Martin Divíšek / EPA / Praha za dob koronaviru. Praha se vylidnila, lidé zpomalili, na Karlově mostě byla slyšet hučící Vltava. Celá země si musela zvykat na život v rouškách.
Nominace v kategorii Umění a kultura: David W Černý / Reuters / Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Členové umělecké skupiny Cirk La Putyka vystupují v ulicích Prahy, aby pobavili obyvatele, kterým vláda České republiky omezila pohyb z důvodu zpomalení rozšíření koronaviru.
Nominace v kategorii Aktualita: Tomáš Benedikovič / Denník N / Kočner. Marian Kočner obklopený zakuklenci u specializovaného soudu v Pezinku. 27. února 2020.
Nominace v kategorii Sport: Richard Dömös / Sluneční hodiny. Spojení času a pohybu. Noční fotka z Bratislavy u slunečních hodin zachycuje Michala Kovačoviče, jednoho z předních BMX jezdců Slovenska.
Nominace v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová / Jeden rok v životě jedné holky. Anně Julii Slováčkové byla diagnostikována rakovina prsu. Je jí 24 let. Fotografie zachycují devět měsíců jejího života s touto zákeřnou nemocí.
Nominace v kategorii Aktualita: Lukáš Kaboň / Deník / Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Dvaačtyřicetiletý muž postřelil brzy ráno v čekárně traumatologické ambulance Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) celkem devět lidí, 10. prosince 2019 v Ostravě. Čtyři pacienti přišli na místě o život, tři další lidé podlehli způsobeným zraněním.
Nominace v kategorii Sport: Barbora Reichová / ČOV/ Nezlomní olympionici. Série zachycující trénink a přípravu nejlepších českých sportovců během nouzového stavu způsobeného epidemií nemoci covid-19, díky čemuž byla plošně uzavřena veškerá sportoviště.
Nominace v kategorii Reportáž: Roman Vondrouš / ČTK / Dezinfekce ozonem. Účastníci Národního průmyslového summitu 2020 museli 9. září 2020 v Betlémské kapli v Praze projít dezinfekční bránou v souvislosti s epidemií koronaviru.
Vítěz kategorie Grant Prahy: Cenu získal Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.
Nominace v kategorii Reportáž: Gabriel Kuchta / Deník N / JIP během pandemie koronaviru. Zdravotníci a lékaři ošetřují pacienty nakažené covidem-19 na jednotce intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, 29. března 2020.
Nominace v kategorii Člověk a životní prostředí: Tomáš Predajňa / Zlomený velikán. V 16. století popsal kartograf Sebastian Münster ledovec Rhône jako děsivě obrovskou ledovou masu. 21. století je svědkem jeho zániku i pokusů o oddálení jeho konce.
Nominace v kategorii Portrét: Jano Stovka / Herci Genius loci Státního divadla Košice. Portréty herců.
Nominace v kategorii Člověk a životní prostředí: Petr Toman / Projekt Hydronaut. Třináct let strávil Matyáš Šanda stavbou podvodní laboratoře, která bude sloužit i kosmickému výzkumu. V srpnu 2020 se stanice nazvaná DeepLab H03 poprvé ponořila. Dvojice potápěčů v ní strávila rekordních sedm dnů vyplněných vědeckými pozorováními.
Nominace v kategorii Portrét: Richard Dömös / Karanténa. Tato série zprostředkovává pocity fotografa během návštěv svých nejbližších v období karantény.
Nominace v kategorii Umění a kultura: Zdeněk Dvořák / Humberto pod rouškou. Cirkus Humberto je jediný cirkus, který čekal měsíc na štaci a doufal, že se situace změní. Ostatní cirkusy jsou od začátku zpět ve svých zimovištích. Nouzový stav je potkal těsně poté, co se cirkus v Brně postavil a bez jediného odehraného představení.
Nominace v kategorii Reportáž: Jarmila Štuková / Váleční koně v Sýrii. Podle Světové organizace arabských koní (WAHO) se z 8500 registrovaných arabských koní na 3000 ztratilo v syrské občanské válce.
Nominace v kategorii Člověk a životní prostředí: Martin Veselý / MAFRA a.s. / Uzavřená zoo. Koronavirová epidemie si vyžádala sérii přísných opatření i v Safari Parku Dvůr Králové, který byl od poloviny března pro návštěvníky uzavřený. Na snímku jde ošetřovatel krmit mládě marabu, proti mému fotoaparátu letí volavka obrovská.
Nominace v kategorii Umění a kultura: Matej Kalina / News and media holding / V první linii. Slovenské Divadlo Andreje Bagara v Nitře po první vlně pandemie covidu-19 odehrálo představení pro personál z první linie, který se staral o lidi zasažené nákazou. Na představení se tak přišli podívat zdravotníci a záchranáři z Nitranského kraje.
Nominace v kategorii Sport: Gabriel Kuchta / Deník N / Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Fanoušci sledují zápas FC Viktoria Plzeň proti AC Sparta Praha v autokině v Plzni, 27. května 2020.

red

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země