nahoru

Nejkrásnější zdymadlo na Vltavě: Technická rarita v Hoříně slouží nepřetržitě již 115 let

redakce LaZ 21. února 2020 • 18:50
Nejkrásnější zdymadlo na Vltavě: Technická rarita v Hoříně slouží nepřetržitě již 115 let
foto: Profimedia.cz

Že se pod mělnickým návrším s kostelem sv. Petra a Pavla stéká Vltava s Labem, ví i malé dítě. Obě řeky splývají vlastně nadvakrát. Opodál vtéká do Labe i plavební kanál, kterým lodě objíždějí závěrečný, špatně splavný úsek Vltavy.

Zdymadlo stojící na dohled z Mělníku, na okraji Hořína, je technickou raritou. Celé vodní dílo vznikalo na počátku minulého století, v letech 1902-1907. Zdymadlo tvoří jez ve Vraňanech s malou plavební komorou a propustí pro vory a tzv. laterální kanál, který téměř kopíruje Vltavu a plavební komory v Hoříně. Téměř 10 kilometrů dlouhá stavba je široká přes 18 metrů a v mnoha místech se rozšiřuje na dvojnásobek. Lodě mohly využívat její dvouapůlmetrové hloubky.

Od hořínské plavební komory, postavené z nápadného kamenného zdiva, je pěkný pohled na mělnický kostel stojící nad vinicemi. Byla dobudována v roce 1905 a slouží dodnes.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země