nahoru
Lidé a země | Magická zima v Rakousku

Devět skal: Nejvyšší bod Žďárských vrchů je rájem pro geology i milovníky krásné přírody

redakce LaZ 12. listopadu 2019 • 19:20
Devět skal: Nejvyšší bod Žďárských vrchů je rájem pro geology i milovníky krásné přírody
foto: Profimedia.cz

Na území CHKO Žďárské vrchy se nachází řada přírodně hodnotných a turisticky atraktivních lokalit, chráněných většinou jako přírodní rezervace nebo přírodní památky. Jednou z nich je přírodní památka Devět skal, vyhlášená v roce 1976.

Zahrnuje komplex rulových skalisek na vrcholu stejnojmenného kopce se zbytky smrkových bučin na balvanových sutích pod skalami. Vrchol Devíti skal leží v nadmořské výšce 836 metrů a je také nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Skalní komplex, který tvoří devět větších až 15 metrů vysokých a tři menší skalní bloky, vznikl mrazovým zvětráváním rul v průběhu zalednění ve starších čtvrtohorách. Lze na něm pozorovat charakteristické tvary tohoto typu zvětrávání, jako jsou mrazové sruby, skalní výklenky a voštiny. Ve skalních štěrbinách se uchytily ojedinělé břízy a jeřáby.

V okolních lesích, které mají chudý bylinný podrost, převažuje smrk ztepilý, vtroušený je buk lesní a ojediněle roste i jedle bělokorá. Z bohaté ptačí fauny, kromě různých druhů pěvců a datlovitých, tu vzácněji zahnízdí i krkavec velký, sýc rousný a pozorován byl i jeřábek lesní. K Devíti skalám vede turistická stezka a po výstupu na jejich vrchol budete odměněni krásným výhledem na malebnou lesnatou krajinu Žďárských vrchů.

redakce LaZ
Diskuse ke článku

 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země