nahoru

Společná pec: Šumavská obec Lenora ukrývá vzácnou technickou památku z 19. století

redakce LaZ 4. září 2020 • 17:50
Společná pec: Šumavská obec Lenora ukrývá vzácnou technickou památku z 19. století
foto: Profimedia.cz

V turistické literatuře se obec Lenora na Šumavě představuje v prvé řadě fotografiemi překrásného krytého dřevěného mostu přes Teplou Vltavu. Méně známou, o to však vzácnější technickou památku představuje zděná chlebová pec, stojící v centru obce.

Nízká stavba z první poloviny 19. století sloužila společně několika rodinám ještě krátce po druhé světové válce. Pak chlebová pec chátrala. Nedávno však prošla rekonstrukcí a od dubna do listopadu vždy poslední sobotu v měsíci se v ní veřejně peče chléb. Unikátní chlebová pec v Lenoře však není jediná na našem území. Ve vesnici Sidonie na moravsko-slovenském pomezí se zachovaly hned tři další, ale jen jedna v původním stavu z počátku 19. století.

Pozoruhodné je, že společné chlebové pece asi nevznikly v geograficky vzdálených obcích náhodou, ale vlivem specifických sociálně ekonomických poměrů. Lenora i Svatá Sidonie byly v 19. století ryze sklářské obce a měly charakter dělnických kolonií. Jejich obyvatelé proto vedli zcela odlišný způsob života, než bylo na tehdejším venkově zvykem.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země