nahoru

Gómukh neboli Kravská tlama. Tak se nazývá pramen posvátné řeky Gangy v garhwálském Himálaji

redakce LaZ 17. ledna 2020 • 17:30
Gómukh neboli Kravská tlama. Tak se nazývá pramen posvátné řeky Gangy v garhwálském Himálaji
foto: Profimedia.cz

Ganga, nejposvátnější indická řeka, pramení nedaleko vesničky Gangótrí vysoko v garhwálském Himálaji. Každý rok sem putují zástupy hinduistů z celé země, aby se tu pomodlili a odnesli si trochu drahocenné vody.

Pramen se nazývá Gómukh, což v překladu znamená Kravská tlama. Hinduisté věří, že Ganga prýští z vlasů samotného boha Šivy.

Otázka, kde vlastně Ganga pramení, dlouho vzrušovala svět. První běloch - Angličan J. B. Fraser - pronikl do Gangótrí až roku 1815. Za další dva roky se kapitán J. A. Hodgson dostal přímo k ledovci Gómukh. Objevitel pramene napsal: „Ganga vytéká z horní části nevysoké jeskyně na úpatí obrovského ledovce. Z jeho čela visí bezprostředně nad vyústěním řeky velké bílošedé ledové rampouchy... Bráhmánský kněz, který sem přišel s námi a jenž je jen nevzdělaným horalem, byl přesvědčen, že tyto rampouchy jsou Šivovými vlasy.“

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země