nahoru

Mohutná mughalská mešita Bádšáhí v pákistánském Láhauru ukrývá vous proroka Mohameda

redakce LaZ 14. ledna 2020 • 19:30
Mohutná mughalská mešita Bádšáhí v pákistánském Láhauru ukrývá vous proroka Mohameda
foto: Profimedia.cz

Proslavenou architekturu islámské dynastie Mughalů jezdí turisté obdivovat především do indické Ágry a Dillí. Jeden z jejích největších klenotů ale leží v zemi, které se v posledních letech cizinci vyhýbají v obavě před terorismem.

Pákistánský Láhaur byl odedávna obchodním centrem na jedné z větví Hedvábné stezky. Ikonou této kulturní metropole Paňdžábu je mohutná mughalská mešita Bádšáhí, která podle pověsti ukrývá vous proroka Mohameda. V roce 1676 ji dostavěl mughalský panovník Aurangzéb. Na rozlehlém nádvoří se prý najednou může modlit až šedesát tisíc lidí. Rozlehlou modlitební halu kryjí tři mramorové kopule. Věřící sem několikrát denně svolávají ampliony, umístěné na čtyřech vysokých štíhlých minaretech.

Toho, kdo v mešitě ještě nikdy nebyl, možná překvapí velice prostá výzdoba. Kromě typických mughalských mozaiek tu najdete vlastně jen křišťálové lampy a modlitební koberce. Červený pískovec i ve velkém letním horku poskytuje muslimům příjemný chládek pro modlitby a rozjímání.

redakce LaZ
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejnovější články
Články odjinud
Starší články Lidé a Země