Ostrov Langkawi

Ostrov Langkawi Zdroj: Profimedia.cz

Ostrov Langkawi
Ostrov Langkawi
Ostrov Langkawi
Ostrov Langkawi
Ostrov Langkawi
10
Fotogalerie

Směr Malajsie: Ostrov prokletý bájnou princeznou se stal oblíbenou turistickou destinací

Malajci říkají Langkawi „ostrov legend“. Nejznámější je ta o princezně Mahsuri. Byla nespravedlivě obviněna z cizoložství a odsouzena k smrti. Než zemřela, vyřkla nad ostrovem kletbu, která měla přinést tamním obyvatelům neštěstí po sedm generací. Na důkaz neviny mrtvé Mahsuri z jejího těla prýštila bílá krev, která dala barvu zářivému písku zdejších pláží…

Po příletu na ostrov Langkawi mě bezděčně napadlo, zda jsem si nespletl destinaci. Z nezanedbatelného počtu dam vidím jen oči, zbytek tělesných schránek je „uzamčen“ neprodyšnou vrstvou černé burky typické pro Saúdskou Arábii. Brzy se vše vyjasňuje: Langkawi je oblíbeným cílem líbánek Saúdských Arabů. Jen nechápu, jak si budou jejich ženy užívat pobyt na ostrově, kam se jezdí především za plážemi a koupáním v moři. Možná si vystačí ve zdejších apartmánech, z nichž jsem měl možnost jeden poznat. Byl umístěn v domku postaveném u břehu přímo nad mořskou hladinou, takže kolem něj celou noc hučelo moře. Celkem příjemný a uklidňující zážitek.

V letovisku Berjaya Resort byla takových domků spousta a všechny měly kromě veškerého dalšího moderního vybavení i prostornou koupelnu s obrovskými zrcadly, dvěma umyvadly, sprchovým koutem a především s obrovskou vanou. Místnost oddělovala od ložnice jen skleněná tabule se žaluziemi, ložnici od moře dělil lehký závěs. Arabské ženy se tedy zřejmě koupou ve vaně s výhledem na moře a muži mají zase hezký výhled do koupelny…

Udatný orel

Na plážích jsme tedy arabské ženy příliš nepotkávali, spíše v restauračních zařízeních či na různých atrakcích. Pravda totiž je, že Langkawi nabízí turistům mnoho zajímavých programů: projížďky mezi členitými ostrůvky kolem rybářů, pobřežních jeskyní nebo skrze mangrovový porost či procházky po pralese (s průvodcem i bez něj). Vychutnat si ale můžete i zcela moderní kratochvíle, jakými jsou návštěva rozlehlého Podmořského světa nebo jízda moderní kabinovou lanovkou nad hustými pralesy k futuristicky pojaté vyhlídce na moře.

Název ostrova Langkawi, respektive celé skupiny ostrovů, kterých je celkem devadesát devět, je odvozen od malajských slov „orel“ (helang) a „udatný“ (kawi). Jak si takového udatného orla místní představují, jsem se mohl přesvědčit ve zdejším „hlavním městě“ Kuahu. Na nábřeží nedaleko přístavu se na konci promenádního mola rozpřahuje orel k letu - poněkud bizarní, asi patnáctimetrová socha ptáka s roztaženými křídly, která jako by chtěla odletět někam nad moře. Jak je socha věrná (nehledíme-li na detaily), je snadné se přesvědčit při pozorování živých orlů mořských při krmení, za nimiž se pořádají vyjížďky do jejich oblíbené zátoky.

Na Langkawi můžete pozorovat i jedovaté pralesní hady, a to nejen v pralesích, ale také hezky zblízka a v bezpečí na hadí farmě. Když mají její pracovníci dobrou náladu, vyndají návštěvníkovi i ty nejjedovatější exempláře z terárií, aby si je mohl z bezprostřední blízkosti prohlédnout a vyfotografovat. Když manipulují s několika hady zároveň, není těžké některého přehlédnout a málem na něj šlápnout. O míře jedovatosti konkrétního hada pak svědčí rozčilení dosud klidných zaměstnanců…

Navzdory kletbě

Mnohem rezervovanější přístup volí provozovatelé krokodýlí farmy, kteří své chovance mezi návštěvníky raději nepouštějí. Zato můžete na farmě zhlédnout kromě desítek krokodýlů všech možných druhů také napínavou krokodýlí show. S vycvičenými plazy, kterým krotitel před před diváky rozváže tlamu spoutanou kusem lana, pak domorodci provádějí různé kejkle. Čistí jim třeba zuby smetáčkem nebo se procházejí hrozivému zvířeti po hřbetě a nakonec se na něj pohodlně uloží. Vyvrcholením podívané je obzvlášť odvážný kousek jednoho krotitele, při kterém lze chybovat opravdu jen jednou. Velký vycvičený krokodýl má větší část představení netečně a vůči okolí shovívavě doširoka otevřenou tlamu. Po ní ho odvážný Malajec chvíli hladí, pak zase líbá, rukou s tlamou různě manipuluje, na chvíli ji lehkým tlakem zavírá a zase otevírá, aby do ní nakonec na pár vteřin svou ruku i vsunul. Až po loket. Jsem přesvědčen, že v tu chvíli odvážnému krotiteli ze senzacechtivých diváků výdělek nikdo opravdu nezáviděl...

Ostrov prokletý bájnou princeznou se začal rozvíjet teprve nedávno - až koncem dvacátého století. Možná proto, aby byla kletba zažehnána jednou provždy, zavedla nedávno malajská vláda na ostrově bezcelní zónu. Díky tomu zde seženete to nejlevnější plechovkové pivo na celém Malajském poloostrově. A to není vzhledem ke zdejšímu horku a s ním spojené potřebě neustálého doplňování tekutin vůbec k zahození.

Snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii: