Do pekel a zpět: Brilantní sonda do moderní historie našeho kontinentu | Reflex.cz
nahoru

Do pekel a zpět: Brilantní sonda do moderní historie našeho kontinentu

Jaroslav Šajtar17. května 2018 • 11:30
Ian Kershaw - Do pekel a zpět
Ian Kershaw - Do pekel a zpět
• foto: 
Argo, Wikimedia

Známý britský historik Ian Kershaw se zabývá hlavně obdobím nacismu a jeho nejslavnějším dílem zůstává dvoudílný životopis říšského kancléře Adolfa Hitlera, který vydalo i pražské nakladatelství Argo. Jako odborný poradce se podílel na televizních seriálech o nacistickém období (Nacismus, varování dějin, jejž uvedla i Česká televize). Výrazem uznání jeho zásluh v oblasti vědy bylo povýšení do šlechtického stavu britskou královnou Alžbětou II. v roce 2002.

Povzbuzeno úspěchem předchozích Kershawových prací předkládá Argo českým čtenářům jeho vynikající rozbor moderních dějin starého kontinentu DO PEKEL A ZPĚT. EVROPA 1914–1949, tedy období ohraničeného vypuknutím první světové války a založením NATO a obou německých států – Spolkové republiky Německo a Německé demokratické republiky – jako důsledek rozhořívající se studené války, jež proti sobě postavila někdejší spojence v protihitlerovské koalici: Británii a Spojené státy na jedné a Sovětský svaz na druhé straně.

Moebiův Svět Edeny: reklama na Citroën, která se po všech stránkách zvrhla

Z hrdinů žebráky

Autor tímto dílem znovu osvědčil svou vysokou erudici. Čtivě psaný text podává ohromující množství faktů, některých i málo známých, a koření ho četnými zajímavostmi. Do pekel a zpět je přesně ten druh literatury, jenž zpřístupňuje historii rovněž lidem, kteří se v ní třeba nepříliš orientují. Jeho těžiště pochopitelně spočívá v analýze obou celosvětových konfliktů, jež Evropu zpustošily.

Kershawův široký záběr si detailně všímá osudu překotně demobilizovaných britských vojáků po skončení „války za ukončení všech válek“, kdy se z oslavovaných hrdinů mnohdy stávali žebráci, které už „vděčná vlast“ nepotřebovala. Pod jeho drobnohledem se ocitá sociální propast, vedoucí ke vzniku dvou nesnášenlivých ideologií – nacismu a komunismu – a jejich následnému uchopení moci.

Pozoruhodný život namyšleného filosofa Karla Marxe, autora Kapitálu a komunistického …

Evropa na horské dráze

Při analýze druhé světové války Kershaw bohatě zúročil své zevrubné znalosti dvanáctiletých dějin třetí říše. Podrobně se věnuje zločinům páchaným Němci v masovém měřítku za nacistické éry, ale neskrývá ani svůj kritický pohled na poválečné excesy postihující skutečné, někdy však také pouze domnělé kolaboranty. Nikdy nezůstává jen u vágních úvah, ale svá tvrzení velmi pečlivě dokládá ohromujícím množstvím fakt a statistik.

Publikace Do pekel a zpět, již přeložili Zuzana Krulichová, Daniela Orlando a Pavel Vereš, se opravdu povedla. Kdo si ji přečetl, se již určitě těší na druhý díl Na horské dráze. Evropa v letech 1950–2017, jehož vydání autor připravuje na letošní rok. Doufejme tedy, že jeho překlad Argo vydá co nejdříve, abychom získali ucelený přehled o pohnuté historii našeho kontinentu.

Jedinečný průvodce Wehrmachtem aneb Oni s těmi Němci nedají pokoj!
JAROSLAV ŠAJTAR 2. května 2018 • 17:56

Jedinečný průvodce Wehrmachtem aneb Oni s těmi Němci nedají pokoj!

Jaroslav ŠajtarColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější