nahoru
Premium Kultura

Koronavirus tvrdě zasáhl i Český národní symfonický orchestr. Pomoci mají nová turné v USA, Británii či Japonsku

Viliam Buchert 22. dubna 2021 • 14:00
I přes koronavirovou pandemii se chystá v USA vydání alba, na němž se vedle Jana Hasenöhrla a ČNSO podíleli také třeba jazzman Joshua Redman nebo rapper Black Thought
I přes koronavirovou pandemii se chystá v USA vydání alba, na němž se vedle Jana Hasenöhrla a ČNSO podíleli také třeba jazzman Joshua Redman nebo rapper Black Thought
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Pokud jde o filmovou hudbu, patří Český národní symfonický orchestr mezi světově respektovaná tělesa. Nahrál například Oscarem oceněnou muziku k Tarantinovu filmu Osm hrozných. Jenže i jeho silně zasáhla koronavirová pandemie. „Měli jsme rezervy a pořád nahráváme, ale pokud ani letos nebudou koncerty, bude zle,“ varuje Jan Hasenöhrl (59), trumpetista a ředitel ČNSO.

Koronavirus vymazal z hudební mapy především koncerty, které byly pro váš orchestr zásadním zdrojem příjmů. Ale covid jste prodělal i vy osobně. Jaká zkušenost to byla?

Jako tisíce jiných přede mnou a jako tisíce dalších bohužel ještě v čase příštím jsem překonával covid ne úplně snadno. Trvalo to skoro tři týdny. Teď už jsem v pořádku. Je zde ale pro mě jako pro trumpetistu další zásadní věc – rekonvalescence bude trvat mnohem déle, a ještě nemohu hrát.

Je ohroženo vaše hraní?

Věřím, že ne. Hrát ale zatím nemohu, nedovoluje mi to pořád ještě zvýšená únava. Budu to muset zkoušet pomalinku. Odhad lékařů je, že to potrvá ještě několik měsíců.

Jaké to je pro člověka, který je muzikantem celý život, ne­možnost hrát?

Upřímně řečeno, měl jsem v životě již několikrát několikaměsíční pauzu, a zatím jsem se pokaždé do studia či na pódium vrátil. Muzika mi samozřejmě, stejně jako kamarádi, kolegové a publikum, chybí. Věřím ale, že se relativně brzo setkáme.

Přesto jste s ČNSO i v době koronavirové pandemie nahrávali. Co konkrétně?

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.