nahoru
Korektní nekorektnost Petra Holce

ČSSD: Jyrko, sklapni, nebo tě ztrestáme!

Petr Holec 13. září 2011 • 15:35
V době vajíčkové antikampaně, květen 2009
V době vajíčkové antikampaně, květen 2009
• foto: 
Jan Šibík

Ústecká ČSSD se rozhodla k zajímavému kroku: její kontroloři prozkoumají, jestli Jiří Paroubek není Jiří Paroubek. Už teď se bojím jejich zjištění.

O co jde? Ústecká ČSSD, odkud vždy Paroubek kandidoval do Parlamentu, aby potupně neprohrál v Praze, a jíž léta coby své soukromé s.r.o. vedl jeho čistič Petr Benda, zjistila, že už má dost Paroubkových urážek, takže na něj pošle kontrolory. Ti si ve sklepě sednou k mediálnímu archívu, otevřou si lahev tuzemáku a budou pročítat Paroubkovy obdenní urážky hlavounů ČSSD. Pokud se u toho hned první den neubrečí či neupijí k smrti, vynesou verdikt: je větší hlupák Paroubek, nebo ČSSD?

 

Na to je samozřejmě těžká odpověď, oba soupeři jsou nezvykle silní. Přesto se v tomto případě obávám, že dávno vítězí Paroubek. Už několik měsíců totiž de facto není členem ČSSD, ale svého nového projektu, s nímž se konečně stane premiérem celého světa; ČSSD je mu jedno. Předtím ale ještě nechá ČSSD, aby se kvůli němu sama dál ničila.

 

V ČSSD jako by stále nemohli pochopit, že nic takového jako Paroubek coby řadový člen a poslanec strany, jehož usměrňují jeho bývalí poskoci, nikdy nemůže fungovat. Ostatně žádný bývalý šéf strany a premiér nemůže najednou fungovat coby řadový člen a poslanec: buď musí dostat lukrativní trafiku, nebo betonové boty. A už vůbec ne někdo, kdo se k ostatním léta choval jako Muammar Kaddáfí.

 

 

Je to stejné, jako by ODS udělala z Václava Klause po skončení jeho prezidentského mandátu – jestli kdy skončí – asistenta recepce svého ústředí. Taky by se v něm hnuly jisté horší věci a všechny kolem sebe by zle trestal. Řekněme třeba dalšími knihami, případně měřením teploty na Kvildě. Paroubek to řeší sobě vlastním způsobem: nabubřenými urážkami. Na knihy má manželku.

 

ČSSD by měla Paroubka ignorovat. Reagováním na každý jeho pšouk jen zhoršuje smrad kolem. Paroubek má svou politickou budoucnost jinde, možná v Sýrii; ČSSD se potřebuje zbavit jeho neblahého odkazu. To se jí určitě nepodaří veřejnou válkou s ním.Diskuse ke článku

 

Nejčtenější