Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová na sjezdu Sociální demokracie. (5. října 2024)

Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová na sjezdu Sociální demokracie. (5. října 2024) Zdroj: Profimedia.cz

Jana Maláčová (SOCDEM) na horách (29.12.2024)
Šéfka SOCDEM Jana Maláčová během první adventní neděle (1.12.2024)
Jana Maláčová na pohřbu Marie Benešové
Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM a lídryně koalice Stačilo (prosinec 2024)
Volby 2024: Kateřina Konečná ve štábu KSČM (21.9.2024)
9 Fotogalerie

Maláčová a Konečná: Z velkého kamarádství se stal uštěkaný pavlačový spor dvou drben

Jiří Štefek

Měla to být viditelná levicová síla, která překreslí dosavadní politickou mapu České republiky a do sněmovních lavic vrátí dvě „tradiční“ strany, které se z nich před čtyřmi lety musely poroučet. Nyní to vypadá, že je tento pokus o comeback spíš utopií. Řeč je o koaličních námluvách hnutí Stačilo! (tedy komunistů) se Sociální demokracií, které před pár dny definitivně skončily. Krachem. Ale i tato skutečnost může mít zásadní vliv na podobu příští sněmovny, a tedy půdorys budoucí vlády.

Definitivně to odpískala z kraje tohoto týdne předsedkyně Sociální demokracie Jana Maláčová. „Byli jsme ochotni přistoupit na to, že integrátorem bude značka Stačilo!, která v evropských a krajských volbách zabodovala a působila jako subjekt postavený na hodnotách levice. Čas bohužel ukázal, že hnutí Stačilo! nechce zdůrazňovat levicová témata, ale je postaveno ryze na antisystémovém programu,“ prohlásila Maláčová.

Její někdejší politická kamarádka, nyní už však politická sokyně a předsedkyně komunistů (přebarvených do méně provokativního názvu Stačilo!) Kateřina Konečná si to nechala líbit a hned kontrovala. „Tradiční levicovou politiku představuje jen hnutí Stačilo! Snažili jsme se najít kompromis, nicméně požadavky, které si Sociální demokracie kladla, byly natolik zásadní, že by znamenaly ústup ze základních principů, na nichž hnutí Stačilo! vzniklo. Již několikrát jsme byli postaveni před volbu mezi programem a snadným ziskem lukrativních křesel,“ napsala Konečná ve své reakci.

Přestože Maláčová ve svém rozlučkovém expozé poděkovala Konečné za korektní jednání, ani tato na první pohled vřelá slova nezakryjí fakt, že rozkol mezi hlavními levicovými stranami není nic jiného než velké fiasko, které může způsobit, že do příští sněmovny se nemusí dostat ani jedna z těchto stran. Přestože komunisté jsou v koalici Stačilo! spojeni ještě s dalšími subjekty, jejich naděje na návrat do Sněmovní ulice jsou nyní značně nejisté. A to ještě nemluvíme o tom, že není ještě ani jasné právní uspořádání této koalice, aby nemusela překonávat aditivní kvorum pro koalice. O Sociální demokracii ani nemluvě, ta na potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny hledí stále s uctivým odstupem. Kočkování obou levicových stran opět ukázalo, jak je česká politická scéna stále provinční a že vyššímu politickému cíli a zájmu nejsou straničtí šéfové (v tomto případě šéfky) ochotni obětovat své osobní ambice.

Rozkol a rozštěpení levicových sil může mít dopad i na budoucí rozložení křesel v Poslanecké sněmovně. Nyní jde o to, komu to prospěje více. V posledních dnech a týdnech je veřejný prostor doslova zaplevelován výsledky průzkumů, ve kterých drtivě vítězí hnutí ANO se ziskem okolo 35 procent. Někteří političtí analytici pak tvrdí, že při vypadnutí obou levicových stran z příští sněmovny může nastat situace, že hnutí ANO se ziskem okolo 36 procent dosáhne na jednobarevnou většinu. Takové průzkumy a analýzy je potřeba vnímat jeko hodně přitažené za vlasy, protože zjevně neberou v potaz jednak rozdělení České republiky na 14 volebních krajů, ale i skutečnost, že ve sněmovních volbách obvykle bývá volební účast vyšší než při jakýchkoliv jiných volbách. Navíc letos se plně projeví váha mnoha desítek tisíců hlasů ze zahraničí. A ty hnutí ANO a levici obecně příliš nepřejí... Ale za ta léta známe, jak kvalitní a vypovídající jsou tuzemské předvolební průzkumy.

Uvidíme, co přinesou následující týdny a měsíce. Nicméně všechny pidistrany včetně Stačilo! i Sociální demokracie by si měly připomenout tvrdou realitu, že v posledních sněmovních volbách propadlo přes milion hlasů. Soudě podle kočkování v politickém podpalubí to vypadá, že ani letos těchto hlasů nebude málo. Přitom TOP 09 i KDU-ČSL moc dobře vědí, proč je pro ně důležité jít do voleb společně s ODS v koalici Spolu! Přestože to nyní tak nevypadá, třeba se těmto stranám podaří zopakovat finiš z období před čtyřmi lety, kdy do té doby suverénní ANO nejen předběhly co do zisku voličských hlasů, ale vyhnaly ho i ze Strakovy akademie. Lze považovat za vysoce pravděpodobné a hraničící s jistotou, že něco podobného se Janě Maláčové ani Kateřině Konečné v letošním volebním klání nepodaří ani náhodou.