Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)

Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024) Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)
Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)
Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)
Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)
Michail Kavelašvili byl zvolen prezidentem Gruzie (14.12.2024)
6 Fotogalerie

Petr Sokol: Fotbaloví prezidenti. Gruzínskou politiku ovládl oligarcha a jeho fotbalisti

Petr Sokol

Až 29. prosince složí Michail Kavelašvili prezidentský slib, stane se Gruzie historicky teprve druhým státem světa, jehož nejvyšším představitelem bude bývalý profesionální fotbalista. Gruzínská opozice a dosluhující prezidentka Salome Zurabišviliová sice jeho zvolení neuznávají kvůli podezření na zmanipulované parlamentní volby, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že k jeho inauguraci stejně dojde.

Prezident se zlatým míčem

Poprvé se fotbalovou hlavou státu stal v roce 2018 jediný africký držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa George Weah. Bývalý hvězdný liberijský útočník byl zvolen přímo občany Libérie prezidentem až napodruhé, protože při jeho první kandidatuře v roce 2005 byl sice nejsilnějším kandidátem v prvním kole, ale v druhém prohrál s absolventkou Harvardu a ekonomkou Ellen Johnson Sirleafovou. Prohra ho inspirovala k vystudování vysoké školy, po němž se bývalý hráč AC Milán, Chelsea, Manchesteru City či pařížského PSG pokusil podruhé o zisk prezidentské funkce. Při tomto druhém pokusu v roce 2017 Weah přesvědčivě vyhrál v druhém kole, když liberijské voliče přesvědčilo hlavně to, že nebyl klasickým profesionálním politikem a slíbil v zemi zničené občanskou válkou snížit míru korupce. Boj s korupcí ale jeho vláda vůbec nezvládla, a naopak ji provázely velké případy finančních machinací. George Weaha proto loni na podzim z pozice obhajující hlavy státu prezidentské další volby sice těsně, ale přece prohrál.

Vybrán oligarchou

Nového prezidenta Gruzie Michaila Kavelašviliho na rozdíl od jeho liberijského předchůdce nezvolili přímo občané v přímé volby, ale nově vytvořené volební těleso, které se skládá ze všech 150 gruzínských poslanců, 109 zástupců obecních zastupitelstev, 21 reprezentantů autonomní republiky Adžárie a 20 zástupců původní gruzínské moci v nyní fakticky odtržené Abcházii. Tento způsob volby byl letos zaveden poprvé, zatímco všichni dosavadní gruzínští prezidenti od pádu komunismu byli vybráni v přímé volbě.

Michail Kavelašvili byl trochu překvapivě ustanoven jako kandidát vládní strany Gruzínský sen, i když on sám dnes náleží k protizápadní malé straně Lidová síla. Zakladatel Gruzínského snu, miliardář Bidzina Ivanišvili ale zřejmě chtěl všem ukázat, že jeho příklon k Rusku, a naopak vzdalování se od evropské cesty je natolik důsledné, že prezidentem udělá jednoho z nejvíce protizápadních gruzínských poslanců. Kavelašvili byl totiž již potřetí zvolen do parlamentu, pokaždé na kandidátce Gruzínského snu, ale letos poprvé právě jako člen nacionalistické Lidové síly, která se nejvíce vyžívá v teorii o údajně koloniální americké politice v Gruzii, záhadné celosvětové Globální politické straně, jež chce Gruzii zatáhnout do války s Ruskem podle ukrajinského scénáře, nebo o snahách Západu zničit gruzínskou církev a celou společnost šířením LGBT agendy.

Míče v ulicích

Bonusem pak byla jistě i fotbalová minulost Kavelašviliho. Ten s profesionálním fotbalem začínal v tradičním gruzínském fotbalovém klubu Dynamo Tbilisi ještě za sovětských časů. Později působil v ruské Alanii Vladivkaz, odkud senzačně přestoupil do Manchesteru City. Poprvé za klub, který tehdy v anglické Premier League zdaleka neměl sílu jako dnes, Kavelašvili nastoupil v městském derby proti Manchesteru City a hned vstřelil branku. Další utkání už ovšem z jeho strany tak dobrá nebyla, takže se pomalu přesunul na lavičku. City navíc sestoupilo do druhé ligy a ani v ní Kavelašvili neměl odehráno tolik zápasů, aby mu bylo po roce prodlouženo na Britských ostrovech pracovní povolení.

Gruzínský útočník následně odešel do Švýcarska, v jehož lize prošel řadou klubů, včetně Grasshopers Curych a FC Basilej. Kromě toho odehrál 46 zápasů v gruzínském reprezentačním dresu, v němž dal 9 gólů.

Fotbalistů sen

Po návratu do Gruzie Kavelašvili kandidoval na předsedu Gruzínského fotbalového svazu, ale byl ještě před hlasováním vyloučen, protože neměl předepsaný vysokoškolský diplom. Jako milovník konspiračních teorií v tom viděl zásah „moci“. Paradoxně se ale jeho úspěšný protikandidát a další bývalý gruzínský fotbalista Levan Kobiašvili, který v minulosti hrál za německý Freiburg, Schalke či Herthu Berlín, stejně jako Kavelašvili stal poslancem za stranu Gruzínský sen.

Její vůdce Bidzina Ivanišvili má fotbalisty v politice očividně rád, protože primátorem gruzínského hlavního města je v jeho stranických barvách další bývalá hvězda gruzínského fotbalu, reprezentační obránce a dlouholetý hráč AC Milán Kacha Kaladze. I to dává smysl tomu, proč si prozápadní demonstranti po volbě Kavelašviliho prezidentem v ulicích Tbilisi kopali fotbalovými míči a ukazovali kolemjdoucím své vysokoškolské tituly, aby ukázali, že jejich nový prezident nemá vysokou školu, ale umí to s míčem.

Přes protesty jde Gruzie s trendem poslední doby, kdy struktura moderních médií a zkratkovité vedení politiky nahrává různým celebritám, včetně slavných sportovců. Takto se stal před několika lety pakistánským premiérem hvězdný hráč kriketu Imran Chán, legendární filipínský boxer Manny Pacquiao senátorem a neúspěšným kandidátem na prezidenta, mistr svět v zápase sambo Chaltmágín Battulga to dotáhl až na mongolského prezidenta, skvělý kulturista Arnold Schwarzenegger na guvernéra Kalifornie a wrestler Jesse Ventura se dokázal stát nestranickým guvernérem Minnesoty.