nahoru

Americká špionáž proti zemím EU. Kdy ji odsoudí šéf Senátu Vystrčil a kdy vypovíme diplomaty?

Oldřich Tichý 2. června 2021 • 12:30
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)
• foto: 
ČTK / CTK / Krumphanzl Michal

Americká tajná služba za pomoci dánské tajné služby špehovala vrcholné politiky některých zemí Evropské unie. Třeba německou kancléřku Merkelovou. Dva dny jsem čekal, kdy k této mezinárodní špionážní aféře spustí Česká televize zvláštní vysílání, předseda Senátu Miloš Vystrčil důrazně odsoudí nepřátelský akt namířený proti našim strategickým partnerům a přátelům a vláda solidárně vyhostí několik amerických a dánských diplomatů. Místo toho ovšem následovalo velké hlasité NIC.

Tu zprávu přinesla v pondělí ráno oficiální Česká tisková kancelář, jež se odvolala na dánské zdroje. Nejde tedy o výmysl nějakého malého privátního serveru, který by šlo odbýt tradičním onálepkováním „konspirační, proruský, prokremelský“. Podle ČTK americká Národní agentura pro bezpečnost využila spolupráci s dánskou rozvědkou ke špehování vysoce postavených evropských politiků (přinejmenším německých, francouzských, švédských a norských). Šmírovala jejich telefony, zprávy, maily, co sledují na internetu.

Nejzvučnějším jménem, na něž se špióni zaměřili, byla Angela Merkelová. Pozor: To vše se nedělo v době, kdy byl prezidentem Donald Trump, který natvrdo stavěl Ameriku na první místo a objímání s eurounijními lídry nebylo jeho prioritou. Celý odposlechový skandál se odehrál mezi roky 2012 a 2014, kdy v Oválné pracovně Bílého domu seděl Barack Obama a z pozice viceprezidenta mu kryl záda současný první muž USA Joe Biden.

Co vlastně z provalené špionážní aféry plyne? V prvé řadě fakt, že neexistují hodné a zlé velmoci, ale jen velmoci hrající vždy a pouze za sebe a hájící své vlastní zájmy. Řeči světových státníků o přátelství, důvěře a spolupráci se hodí pro naivní veřejnost, v zákulisí ale probíhají ostré zpravodajské hry a nekompromisní mocenské tahy, kde není pro nic podobného místo. Stokrát se mohou američtí prezidenti poplácávat s lídry EU po ramenou a ujišťovat se navzájem o těch nejlepších úmyslech a strategickém partnerství, vždycky je ale dobré toho druhého tajně kontrolovat a pro případ potřeby mít v rukávu něco, čím se dá zatlačit. Totéž samozřejmě platí nejen pro vztah USA a EU, ale obecně – mezinárodní politika se nikdy nedělala a nebude dělat v rukavičkách. Každý sleduje, co je pro něj nejlepší, a používá vše, co má k dispozici. Účel světí prostředky.

Přiznat si realitu a nic si nenalhávat je užitečné. V Česku to teď platí dvojnásob – už nějakou dobu totiž čelíme masívní kampani, která nás má přesvědčit, že svět je černobílý. Viděno optikou mnoha médií a mnoha politiků jsou USA a EU kamarádi, od nichž nám nic nehrozí. Rusko a Čína jsou pak nepřátelé a musíme si na ně dávat pozor. Je dobře vědět, že to tak není. Pokud to budou považovat za užitečné, budou Američané klidně provádět nepřátelskou špionáž i vůči Česku (proč by ne, když si nebrali servítky ve vztahu k Německu, Francii a dalším). A jak ukazuje přístup Dánska, nejspíš bez problémů najdou mezi zeměmi EU ochotného pomocníka, který jim u toho bude asistovat.

Ostudný je dvojí metr, s nímž část médií a politiků na podobné věci pohlíží. Bít se v prsa, že jsme hrdinně srovnali početní stavy ruské ambasády v Praze s naší ambasádou v Moskvě, je sice efektní, ale to hrdinství je dost jednosměrné. Například na americké ambasádě v Praze je skoro třikrát tolik diplomatů, než kolik je těch českých v USA (přesně je to 44:16). To jsou oficiální čísla, jež Reflexu na vyžádání sdělilo ministerstvo zahraničí. Evidentně tedy nejde o to, že by se z Česka vypovězením ruských diplomatů stala sebevědomá suverénní země. Jen jsme střelku kompasu státní servility přesměrovali z východu na západ. Dřív jsme mlčeli, když si u nás podávali dveře sovětští a ruští špióni, teď raději koukáme stranou, když americká špionáž pracuje proti společenství, jehož jsme členy.

Nakonec ale vlastně můžeme být rádi, že zatím snad jen „koukáme stranou“ a děláme, že provalená americká špionáž vůči politikům zemí EU neexistuje. Také jsme se už klidně mohli třeba od senátora Pavla Fischera dozvědět, že za americko-dánské odposlouchávání Merkelové může Putin.

P.S.: Také byste v této souvislosti chtěli vědět, za co konkrétně dostal šéf české kontrarozvědky, která má v náplni práce odhalování zahraničních špiónů, vyznamenání od americké CIA, jež má naopak za úkol provádět po celém světě operace ve prospěch USA?
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější