
„Musím ti říci něco neobyčejného,“ svěřil Reinhard Heydrich své manželce 24. září 1941. Telefonoval jí z Vůdcova hlavního stanu ve Východním Prusku. Říšský protektor Konstantin von Neurath se zde o den dříve dozvěděl, že má „otřesené zdraví“, žádá o zdravotní dovolenou a na dobu neurčitou opustí svůj úřad. Hitler přítomným sdělil, že Neuratha v Praze zastoupí Reinhard Heydrich.
Říšského vůdce velmi znepokojovaly zprávy, že v Protektorátu Čechy a Morava výrazně poklesla zbrojní výroba a přibývá odbojových akcí. „Je nutné Čechy srovnat.“ V polovině září 1941 navíc vyslovil přání, aby Praha spolu s Berlínem a Vídní patřila mezi první města Velkoněmecké říše, jež budou zbavena Židů. Nepochyboval, že šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) bez váhání nastolí v protektorátu tvrdou okupační politiku, zlomí český odpor a „vyčistí prostor“. Už dříve Heydrich žádal, aby se v protektorátu významně rozšířily pravomoci SS, a ve Vlčím doupěti pak Hitlerovi rovnou předložil analýzu situace. Do Prahy se těšil. Opakoval, že má „konečně pozitivní úkol“.
V tajné zprávě britského Oddělení pro zvláštní operace (Special Operations Executive, SOE) z 1. října 1941 se uvádí, že Reinhard Heydrich je po Hitlerovi druhý nejnebezpečnější člověk v okupované Evropě. „Günther Deschner ve své knize Reinhard Heydrich – Architekt totální moci napsal: Nezávisle na sobě tajné služby a politické vedení spojeneckých mocností dospěly k poznání, že Heydricha je třeba pokládat za nejnebezpečnějšího protivníka na německé straně, a vedly k rozhodnutí tohoto protivníka odstranit. S tímto hodnocením mohu souhlasit,“ prohlásil před deseti lety v rozhovoru pro Reflex Heydrichův syn Heider.