nahoru

Vzácný nález: Unikátní letecké fotografie Izraele, když ještě neexistoval. Podívejte se

Tereza Stonišová 17. května 2018 • 09:20
Vzácný nález: Unikátní letecké fotografie Izraele, když ještě neexistoval. Podívejte se
foto: Národní archiv

Píše se rok 1937. Stát Izrael neexistuje, na jeho vznik si svět bude muset počkat ještě jedenáct let. Ve Svaté zemi funguje Britský mandát Palestina. A právě v této době vznikla unikátní fotosérie tehdy ještě palestinských měst, kterou pořídil muž jako originální dárek pro své přátele. 

Zalman Shocken v Palestině podnikal, ale jelikož byl zároveň vzdělaným člověkem, vyučoval na místní jeruzalémské univerzitě. A právě v jeho hlavě se zrodil nápad nechat vyfotografovat Svatou zemi ze vzduchu. A jelikož měl i prostředky na realizaci podobného plánu, můžeme dnes vidět jak v roce 1937 vypadaly z ptačí perspektivy například Jaffa, Tel Aviv nebo Jeruzalém.

Zajímavostí snímků je i to, že jsou z druhé strany popsané hebrejsky a německy, což naznačuje, že se muž přátelil s německými Židy, pro něž byla série původně vyhotovena.

Nebýt Národního archivu Izraele, který pečlivě uchovává veškeré písemnosti i fotografie dob minulých, nikdy bychom si fotografie nemohli prohlédnout. Krabice plná leteckých snímků budoucího státu Izrael se ukrývala v jedné z málo navštěvovaných částí instituce.

Snímky přežily všechny arabsko-izraelské války i samotný divoký vznik státu Izrael, kdy se po odchodu britských úředníků a vojáků na nově vzniklý stát doslova vrhli okolní arabští sousedé. A v těchto dnech, kdy si připomínáme sedmdesát let od vzniku Izraele, fotografie nabizejí zajímavý pohled do historie této časti světa. Na ukázku z nalezeného archivu se podívejte v galerii:Klíčová slova:Diskuse ke článku