nahoru

Nepropij svůj život: Jak se sovětská propaganda snažila odradit od nadměrného pití vodky

pos 16. července 2021 • 18:30
Nepropij svůj život: Jak se sovětská propaganda snažila odradit od nadměrného pití vodky
foto: Flickr

Nejen v dobách komunistického Sovětského svazu, ale i před ním a po jeho rozpadu bojovala největší země světa s nadměrným požíváním alkoholu. Ruský mužik a vodka jsou zkrátka typickým obrázkem, který je s touto zemí spojen. Za dob SSSR se sice strana a vláda snažily s tímto nešvarem bojovat propagandou, ale ta dle všeho příliš úspěšná nebyla.

Nadměrné pití se v Sovětském svazu stalo natolik velkým problémem, že i v této zemi, kde platilo úsloví „nas mnoga“ a kde vládnoucí komunistické straně na jednom člověku až tolik nezáleželo, bylo nutné začít se tímto celospolečenským problémem zabývat.

Na plakátech, které vláda začala vydávat, se objevovala různá varování. Vše samozřejmě s náležitou okázalostí, tolik typickou pro totalitní propagandy. „Divoká party končí těžkou kocovinou,“ hlásal například jeden z plakátů, další varoval před pitím v práci a vyobrazoval dělníka, který zcela nekompromisně rozbíjí láhev vodky.

Jak vypadal v SSSR boj s alkoholem, se podívejte do galerie:

pos
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.