nahoru

Zlaté časy cestování: V 50. letech jste se mohli „plavit“ na létající jachtě

Martin Mrázek 5. května 2017 • 16:30
Zlaté časy cestování: V 50. letech jste se mohli „plavit“ na létající jachtě
foto: Loomis Dean

Consolidated PBY Catalina, slavný hydroplán americké armády a jeden z nejvšestrannějších letounů tehdejší doby, původně sloužil mariňákům k průzkumným akcím a boji proti ponorkám během 2. světové války. Inženýr Glenn Odekirk s ním měl ale jiné plány. Přestavil ho na luxusní domov ve vzduchu a doufal, že se mu nově vzniklou létající jachtu podaří prodat americké smetánce.

„Přišlo mi, že nikdo plně nevyužívá možnosti soukromých letadel. Běžně je to prostě dopravní prostředek z bodu A do bodu B při různých úrovních komfortu. Tak jsem se rozhodl, že postavím leteckou luxusní jachtu, se kterou můžete přistát takřka kdekoliv na světě při zachování pohodlí reálného domova,“ vysvětloval Odekirk pro Flight magazine v roce 1953.

Podívejte se na start slavného hydroplánu Consolidated PBY-5Y Catalina z vodní hladinyVIDEO Facebook.com

Na palubě létající jachty se pohodlně vyspalo 8 lidí. Každý z cestujících měl navíc u postele vlastní světlo, interkom, rádio, telefon i průduchy klimatizace. Ve společenské místnosti pak byla již tehdy instalována televize. K dispozici byla i sprcha s teplou vodou a samozřejmě nechyběla ani toaleta. Kuchyně obsahovala nejmodernější spotřebiče, které neměla ani většina běžných amerických domácností. Potřebný klid při letu pak zajišťovalo čtyřpalcové obložení z laminátu.

Za všechen ten luxus ale museli zákazníci pořádně zaplatit. Ceny začínaly na 265 tisících dolarů. Na tehdejší dobu skutečně astronomická částka, kterou si nemohl dovolit takřka nikdo. Prodejnosti nepomohla ani nehoda, kterou měl stroj zobrazený na fotografiích v galerii. Ten vážně havaroval během přistání v Brazílii a nedal se již opravit. I navzdory tomuto incidentu, o němž se mezi bohatou klientelou mluvilo jako o varování, je několik upravených Catalin stále v provozu.

Jak dovolená na tomto unikátním stroji vypadá, si můžete prohlédnout v galerii:

Diskuse ke článku