Zdeněk Ondráček

Zdeněk Ondráček Zdroj: archiv

Komunisté Ondráček a Mackovík navštívili proruský Donbas, zřejmě ilegálně. Ukrajina proti tomu ostře protestuje

Ukrajinská diplomacie ostře protestuje proti cestě českých komunistických poslanců Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do oblasti Doněcku, který kontrolují povstalci. Podle Kyjeva oba čeští občané na území Ukrajiny vstoupili nelegálně, čímž došlo k porušení ukrajinských zákonů. Navíc třídenní cesta plánovaná na tento týden nebyla nijak projednána s ukrajinskými úřady.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v této souvislosti vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných provokací. Podobné kroky jsou podle prohlášení Kyjeva vyjádřením neúcty vůči ukrajinské svrchovanosti. Jsou rovněž v rozporu s oficiálním postojem České republiky a Evropské unie, které odsuzují ruskou agresi vůči Ukrajině.

Jak uvedla agentura Interfax-Ukrajina, cílem třídenní cesty českých poslanců do samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny bylo shromažďovat informace o důsledcích nepřátelských akcí a o humanitární situaci a také navázat kontakt s civilisty. Agentura připomněla, že Ondráček je členem poslanecké Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

Oba poslanci prý do Donbasu přicestovali přes Rusko; Ondráček má na Ukrajinu zakázaný vstup a je považován za nežádoucí osobu. Ukrajinu podle místních médií naposledy navštívil loni v prosinci, již na letišti v Kyjevě ho ale policisté zadrželi a poslali zpátky.

Podle českého serveru aktualne.cz poslanci o své nynější cestě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani české ministerstvo zahraničí. Zdroj z Černínského paláce dnes ČTK neoficiálně řekl, že česká diplomacie se o návštěvě dozvěděla od svých ukrajinských kolegů.

Poslance Ondráčka a Mackovíka se dnes ČTK nepodařilo kontaktovat. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ČTK řekl, že poslanci jsou na Ukrajině zřejmě soukromě a že neví o tom, že by strana měla v plánu se k jejich případu nějak vyjadřovat. Dodal, že o celé situaci nemá podrobnější informace.

Protesty na Ukrajině, které vyvrcholily na začátku roku 2014, vedly ke svržení režimu prezidenta Viktora Janukovyče, jenž utekl do Ruska. Nedlouho poté došlo k ruské anexi Krymského poloostrova a propuknul konflikt na východě Ukrajiny, kde začali operovat proruští separatisté. Kyjev obviňuje Moskvu, že v oblasti bojují i ruští vojáci. Rusové to ale popírají. Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal více než 9000 mrtvých.