nahoru

Léčí si rakovinu. Půjde za to sedět?

Jiří X. Doležal5. prosince 2013 • 07:00
Smutný muž
Smutný muž
• foto: 
profimedia.cz

Zmapovali jsme nehoráznou causu: Těžce nemocný muž se udal, že si pěstuje dvě rostliny konopí k léčebnému užití, a policie proti němu zahajuje řízení! Nemohli by už muži zákona přestat ukazovat svaly lidem, co nedělají nic špatného?

Adresát: plk. Mgr. Jakub Frydrych, Národní protidrogová centrála SKPV PČR Adresát: plk. Mgr. Jakub Frydrych, Národní protidrogová centrála SKPV PČR
Odesílatel: MVDr. Jan Bicek.

Vážený pane plukovníku, mám pocit, že v poslední době soustavně porušuji zákon. Chtěl bych tedy Vámi řízenou složku policie požádat o prošetření mého případu. Abych objasnil skutkovou podstatu mých činů, je nutno podotknout, že již několik let bojuji s onkologickým onemocněním, kvůli kterému jsem prodělal řadu chirurgických zákroků, amputaci nohy, chodím s protézou. Momentálně jsem 14 dní po poslední operaci a současně podstupuji metronomickou chemoterapii. Ke zmírnění dyskomfortu, který mi tyto medicínské postupy přináší, užívám konopí v nejrůznějších podobách. Na rány se velice hodí konopná mast, nevěřil byste (předpokládám, že vlastní zkušenost zřejmě nemáte), jak výborně se po ní rány hojí. Na noc si aplikuji čípek vyrobený z konopného výtažku. Nepatrně to zmírňuje bolest a také se potom lépe spí. Výhodou je, že se ráno probudíte odpočatý a můžete vykonávat svou práci, byť třeba mentálně a fyzicky docela náročnou. Pokud bych měl potřebu trochu ulevit své mysli, vlastním vaporizér a trochu marihuany mohu i inhalovat. Nutno podotknout, že tuto aktivitu neprovozuji, neboť mi výše zmíněné postupy umožňují celkem kvalitně žít.

Aby bylo doznání kompletní, uvádím, že se mi podařilo letos na zahrádce vypěstovat 2 rostliny konopí, ze kterých se mi snad podaří vyrobit mast a čípky na další období. No a pokud bych měl málo, podaří se mi snad něco sehnat od přátel. Pokud tedy chcete rigidně aplikovat judikáty (byť třeba zatím nemají definitivní platnost) a postihovat takové, jako je např. paní Hofmanová z Písku a její obchod Canapino, myslím, že je čestné, aby se i takové případy, jako jsem např. já, projednaly a pokud by se zjistilo, že tato má praxe odporuje judikátům, došlo k nápravě mým potrestáním.

Tenhle dopis poslal doktor Bicek šéfovi protidrogovky, sekretářka potvrdila přijetí, a třetího prosince se stalo něco zcela nepřijatelného. "Dnes mě navštívil místně a věcně příslušný příslušník Policie ČR, aby mi sdělil něco v záznamu a něco mimo záznam. Oficiálně můj případ samozřejmě začínají šetřit, bude tedy třeba provést výslech a případné laboratorní testování mých 2 rostlinek. Podle výsledku potom dostanu flastr. Mimo záznam mi sdělil, že pokud to dělám jako formu protestu, tak že to mám dělat ANONYMNĚ, nebo to nedělat vůbec, protože se o tom stejně nikdo nedoví a akorát si pošpiním záznam (kdybych si chtěl třeba někdy pořídit zbraň prý). V pátek jsem si s ním sjednal schůzku ve výslechové místnosti a tam mu sdělím, že nic anonymně hlásat nebudu, pod své výroky se vždy podepíšu a pokud tedy za něco bojujeme, tak musíme počítat sem tam s nějakou ránou." říká doktor Bicek. Takže policie zcela vážně vyšetřuje vážně nemocného člověka, který si vypěstoval DVĚ rostliny konopí k samoléčbě. Je samozřejmé, že tento počet je malé množství, a že se tedy jedná o přestupek, který je třeba okamžitě odložit, neboť popsané jednání dr. Bicka nejenže nemá žádnou společenskou nebezpečnost, ale také z podstaty není a nemůže být výrobou drog. Pan doktor - jak sám uvádí - nepěstuje drogy, ale rostliny k léčivým účelům.

Jak vidí své výhledy, ptám se ho: "Já se svým stanoviskem samozřejmě půjdu dál, takže předpokládám vývoj ve směru vyšetřování, domovní prohlídka, podmínka nebo pokuta." Případ nadále sledujeme a považujeme ho za zcela zásadní pochybení policie. Protidrogovka zde opravdu není od toho, aby buzerovala nemocné lidi za to, že se léčí.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,270
20,510
28,850
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější